ارز دیجیتال - بیت کوین

خرید بیت‌کوین به چه صورت امکان‌پذیر است ؟

به دلیل اینکه بیت‌کوین یک ارز دیجیتالی است و امکان نگهداری آن مثل سایر ارزها به صورت کاغذی امکان‌پذیر نیست، ابتدا باید یک کیف پول دیجیتال برای خود ایجاد کنید. کیف پول‌های متنوعی روی کامپیوتر یا موبایل یا به صورت آنلاین قابلیت ایجاد دارند. پس از ایجاد کیف پول، باید به یک صرافی دیجیتال یا صرافی حضوری مراجعه کنید و با پرداخت وجه مربوط و ارائه‌ی آدرس کیف پول، درخواست کنید تا مبلغ بیت‌کوین به کیف شما منتقل شود.

برای خرید و فروش بیت‌کوین می‌توانید در این سایت( نوبیتکس ) ثبت نام کنید و با ریال و بهترین قیمت انواع ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کنید.

چگونه می‌توان بیت‌کوین را به پول نقد تبدیل کرد ؟

برای تبدیل بیت‌کوین به ارز رایج، مثل سایر ارزها، باید به یک صرافی آنلاین یا حضوری مراجعه کنید و با انتقال بیت‌کوین، ارز مورد نیاز خود را دریافت کنید. همچنین در برخی نقاط و برخی کشورها دستگاه‌های خودپرداز برای تبدیل بیت‌کوین به ارز رایج وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

قیمت بیت‌کوین چقدر است و چه طور تعیین می‌شود ؟

قیمت بیت‌کوین با توجه به اینکه دارای پشتوانه فیزیکی مثل طلا نیست و همچنین توسط دولت خاصی حمایت نمی‌شود حداقل و حداکثر مشخصی ندارد و در هر لحظه وابسته به مقدار عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. در هر لحظه بر اساس قیمت خرید و فروش صدها هزار کاربر در صرافی‌های بزرگ مثل Binance ،Huobi Global ،Coinbase Pro ،Kraken ،Bithumb ،Bitfinex مشخص می‌شود که قیمت جهانی چقدر است. قیمت هر بیت‌کوین در دوره‌های مختلف از چند دلار تا نزدیک ۲۰ هزار دلار نوسان داشته است.

به دلیل نداشتن پشتوانه، این نوسان‌های شدید قیمت دور از انتظار نیست و همین موضوع نیز باعث می‌شود علاقه به فعالیت سفته‌بازی در آن افزایش پیدا کند.

چرا انجام یک تراکنش در شبکه‌ی بیت‌کوین این مقدار زمان می‌برد ؟

تعداد تراکنش‌هایی که در هر بلاک بیت‌کوین قابل درج است محدود است و هر بلاک هم تقریبا ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا ایجاد شود. تمامی درخواست‌های انتقال به صف mempool بیت‌کوین منتقل می‌شوند و ماینرها هنگامی که ترافیک انتقال‌ها زیاد باشد، ابتدا تراکنش‌هایی با کارمزد بیشتر را انجام می‌دهند. اگر کارمزد تعیین شده توسط شما نسبت به سایر تراکنش‌ها کم باشد، زمان بیشتری می‌برد تا ترافیک شبکه کاهش پیدا کند و تراکنشی با کارمزد بیشتر از شما وجود نداشته باشد.

آیا امکان کنسل کردن یک تراکنش بیت‌کوین وجود دارد ؟

خیر. زمانی که یک تراکنش در شبکه ثبت می‌شود امکان کنسل کردن آن وجود ندارد و اگر مبلغ به اشتباه منتقل شده است، باید منتظر ماند تا مبلغ به مقصد برسد و فقط فرد گیرنده می‌تواند مبلغ را مجددا به مبدا برگرداند.

چه طور می‌توان سرعت تراکنش‌های بیت‌کوین را افزایش داد ؟

اولویت انتقال وجه در شبکه‌ی بیت‌کوین بر اساس مبلغی است که به عنوان کارمزد مشخص می‌کنید. اگر مبلغ کارمزد بالاتری برای انتقال مشخص کنید، در زمان کوتاه‌تری مبلغ به کیف پول مقصد منتقل خواهد شد.

چه مقدار بیت‌کوین در دنیا وجود دارد ؟

مقدار بیت‌کوین موجود در دنیا محدود است و حداکثر به ۲۱ میلیون خواهد رسید. در حال حاضر ماینرها به ازای فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند و برقی که مصرف می‌کنند، کارمزد بیت‌کوین دریافت می‌کنند ولی این کارمزد با گذشت زمان کمتر و کمتر می‌شود تا زمانی که موجودی کل بیت‌کوین به ۲۱ میلیون برسد. یکی از تفاوت‌های مهم بیت‌کوین با سایر ارزها در محدود بودن آن است که باعث می‌شود بر خلاف سایر ارزها که به دلیل تورم ارزش خود را از دست می‌دهند و در نتیجه دولت‌ها پول بیشتری روانه‌ی بازار می‌کنند، ارزش بیت‌کوین روز به روز افزایش پیدا کند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که با گذشت زمان، همیشه برخی از دارندگان بیت‌کوین به دلایل مختلف ممکن است دسترسی به کیف پول خود را از دست بدهند و مقدار بیت‌کوین در گردش کمتر از قبل شود و در نتیجه عدد نهایی بیت‌کوین در گردش همیشه کمتر از ۲۱ میلیون خواهد بود.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *