موفقیت یک احساس است. احساسی خوب و رضایت‌بخش از نتایجی که در زندگی به دست آورده‌اید. ممکن است دو فرد با دستاوردهای یکسان، احساس‌های متفاوتی نسبت به موفقیت خود داشته باشند.

بنابراین برای دستیابی به حس موفقیت دو راه وجود دارد، یا از آنچه به آن رسیده‌ایم، حس خوبی داشته باشیم یا تلاش کنیم به چیزهایی دست پیدا کنیم که با آن به حس خوب می‌رسیم.

موفقیت

معیارهای موفقیت چه هستند ؟

آنچه بین بسیاری از افراد به موفقیت تعبیر می‌شود، دستیابی به ثروت، آرامش، داشتن خانواده خوب، دستیابی به شهرت و قدرت. با توجه به اینکه بسیاری از این عوامل نسبی هستند، همان طور که قبلا گفته شد، نقطه‌ی مشخصی برای تعریف موفقیت وجود ندارد و علاوه بر تلاش برای رسیدن به اهداف مورد نظر، کنترل احساسات و انتظارات از زندگی هم در دستیابی به حس موفقیت اثری مهم دارند.

تلاش برای رسیدن به اهداف

اهداف ما ممکن است کوچک یا بزرگ باشند. اگر اهداف ما بسیار بزرگ هستند، لازم است واقع‌بینی را هم در کنار تلاش قرار دهیم. آیا با استعدادها و توانایی‌های که داریم و کشور و شهری که زندگی می‌کنیم، امکان‌پذیر است تا به ثروت بیل‌گیتس برسیم؟ اگر شرایط محیطی و پتانسیل‌های موجود برای رسیدن به اهداف را نداریم، باید اهداف خودمان را تعدیل کنیم و اهدافی قابل دسترس و امکان‌پذیر برای خودمان تعیین کنیم.

بزرگ فکر کنید

همان طور که انتخاب اهداف بسیار بزرگ، سدی برای موفقیت ما هستند، انتخاب اهداف کوچک هم همین اثر را دارند. اهداف ما باید کمی فراتر از توان معمول ما باشند تا با تلاش فوق‌العاده بتوانیم به آن‌ها دست پیدا کنیم و احساس رضایت و موفقیت را تجربه کنیم.

شکست مقدمه موفقیت

به ویژه در مسیر دستیابی به ثروت و کسب و کار، شکست‌ها حاوی درس‌هایی هستند که هیچ جای دیگر نمی‌توانیم به آن‌ها دست پیدا کنیم. بنابراین باید آمادگی شکست خوردن و شروع مجدد را داشته باشیم. وجود آمادگی برای شکست به ما کمک می‌کند تا تصمیم‌های عاقلانه‌تری بگیریم و مسیر رسیدن به موفقیت را بهتر انتخاب کنیم.

تسلیم شدن در برابر مشکلات و شکست‌ها، قطعا راه رسیدن به موفقیت را برای ما سد می‌کنند.

سخنان بزرگان جهان در مورد موفقیت

بزرگان تجاری و کسب و کار دنیا سخنان مختلفی در مورد موفقیت دارند:

از مدت ها قبل متوجه شدم که افرادی که اهل عمل هستند به ندرت عقب می ایستند تا خود به خود به موفقیت برسند، آن‌ها بیرون می‌روند و به آن چه می‌خواهند دست پیدا می‌کنند.
لئوناردو داوینچی

بیشتر بخوانید: سخنان بزرگان تجارت و کسب و کار در مورد موفقیت

موفقیت آسان نیست

روزانه با تبلیغات و پیام‌های متعددی مواجه می‌شوید که به شما می‌گویند یک‌شبه پولدار شوید و یا به موفقیت‌های دیگر دست پیدا کنید، هدف این تبلیغات و پیام‌های دروغین این است که پول شما را بگیرند و خودشان به ثروت دست پیدا کنند.

هیچ راه آسان و یک شبه برای دستیابی به موفقیت وجود ندارد. برای دستیابی به اهداف خود باید تلاش سختی از خود نشان بدهید و زمان صرف کنید تا بتوانید در بازار رقابت از دیگران پیشی بگیرید.

هر کجا راه آسانی برای دستیابی به ثروت و موفقیت وجود داشته باشد، آنقدر افراد از آن راه وارد می‌شوند تا سختی آن با راه‌های دیگر موفقیت یکسان شود.

دیدگاه ساده‌انگارانه به موفقیت تنها باعث می‌شود که شکست‌های تلخی را تجربه کنید و شاید هیچ‌گاه بعد از این شکست‌ها نتوانید روی پای خود بایستید.

محیط پیرامون خود را بسازید

بخشی مهم از دستیابی به موفقیت مربوط به محیطی است که در آن هستید. محلی که زندگی می‌کنید، دوستانی که با آن‌ها در ارتباط هستید، باورها و عادت‌هایی که از دیگران به شما سرایت کرده است.

این‌ها همه عواملی هستند که مسیر حرکت شما را محدود یا کنترل می‌کنند. اگر عوامل بیرونی مانع فعالیت شما هستند، ابتدا آن‌ها را تغییر دهید. با کسانی معاشرت کنید که موفق هستند و چیزی به شما اضافه می‌کنند نه آن‌هایی که ناامیدی و ناتوانی را در شما تقویت می‌کنند.

موفقیت بی‌پایان است

پس از اینکه به هدفی دست پیدا کنید، این هدف برای شما روزمره و تکراری می‌شود. بنابراین همیشه برای پیشرفت و دستیابی به حس موفقیت باید تلاش کنید. نیاز به پیشرفت و موفقیت یک حس درونی و پایان‌ناپذیر است. بنابراین برای خود اهدافی پله به پله مشخص کنید. با خرد کردن اهداف بزرگ به اهداف کوچک‌تر، زودتر به احساس رضایت درونی برسید و توانایی خود برای ادامه‌ی مسیر را بیشتر کنید.

ریسک‌پذیری بخشی از موفقیت است

تفاوت بزرگی که افراد موفق با افراد عادی دارند، ریسک‌پذیری آن‌ها است. مسیرهای دستیابی به اهداف بزرگ معمولا ناهموار و دارای ریسک است. باید بتوانید این ریسک‌ها را اندازه‌گیری کنید و حد مشخصی از ریسک‌پذیری برای خودتان تعریف کنید. ریسک‌ها نباید آنقدر بزرگ باشند که احتمال موفقیت را از بین ببرند. اگر فکر می‌کنید با تحمل فشار بیشتر می‌توانید ریسک‌ها را پشت سر بگذارید، درنگ نکنید و حرکت کنید.

سرعت عمل داشته باشید

انتظار برای تحقیقات بیش از حد و کمال گرایی، مانعی بزرگ برای موفقیت است. برای تحقیق و تصمیم‌گیری زمانی معقول مشخص کنید و پس از رسیدن به نتیجه، هر چه زودتر آن را عملی کنید.

متفاوت باشید

تکرار آنچه دیگران انجام داده‌اند، اگر شرایط مثل قبل باشد، در بهترین حالت شما را به نقطه‌ای که آن‌ها هستند می‌رساند. برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ باید تفاوت ایجاد کنید و خلاقیت داشته باشید. تکرار بدون فکر در بسیاری از موارد نتیجه‌ای جز شکست ندارد.

هوش و شانس بخشی کوچک از موفقیت هستند

افراد موفق ممکن است باهوش و خوش‌شانس باشند، ولی این بخشی کوچک از موفقیت آن‌ها است. بخش اصلی موفقیت تلاش و دوری از ناامیدی است. اگر هوش و شانس خوبی داشته باشید، مسیر شما مقداری کوتاه‌تر و آسان‌تر می‌شود ولی حتی اگر بهترین خودرو را داشته باشید، تا حرکت نکنید به مقصد نمی‌رسید.

با اطرافیان خود هوشمندانه ارتباط برقرار کنید

اغلب افراد جامعه ساختار ذهنی یک فرد ریسک‌پذیر و موفق را ندارند و ممکن است تلاش کنند تا مانع حرکت و موفقیت شما شوند. در کنار این افراد، همیشه افرادی با تجربه هم هستند که می‌توانند با ارائه مشورت‌های واقع‌بینانه، مسیرهای نادرست را به شما نشان دهند و کمک کنند تا به هدف‌های خود برسید.

از مشورت با دیگران نهراسید. با دقت به آنچه دیگران می‌گویند گوش دهید و بدون تعصب انتخاب کنید که کدام یک از سخنان و مشورت‌هایی که به شما می‌دهند می‌تواند برای شما مفید باشند.

موضوع دیگری که نباید فراموش کنید این است که دستیابی به موفقیت و رد شدن از موانع گاهی به تنهایی ممکن نیست. سعی کنید با دیگران ارتباط خوبی داشته باشید، در شرایط مختلفی ممکن است به کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم آن‌ها نیاز پیدا کنید.

نه گفتن و تغییر مسیر را یاد بگیرید

مسیر شما به سمت موفقیت، جاده‌های فرعی بسیاری دارد. باید بتوانید در زمان مناسب به حاشیه‌ها نه بگویید. بررسی کنید، فکر کنید، تصمیم بگیرید و قاطعانه اجرا کنید. اگر کسب و کاری را شروع کرده‌اید، برخی از مشتریان هرچند برای شما سودی به همراه دارند ولی مشکلات متعددی در مسیر رو به جلو شما ایجاد می‌کنند. این مشتریان را بشناسید و محترمانه از همکاری با آن‌ها خودداری کنید.

گاهی در مسیری که انتخاب کردید به نقطه‌ای می‌رسید که متوجه می‌شوید مسیری اشتباه بوده است. اغلب افراد به دلیل تلاش‌ها و هزینه‌هایی که تا به اینجا کرده‌اند، از برگشت خودداری می‌کنند تا به شکست قطعی و بزرگ برسند.

هرگاه متوجه شدید که مسیر اشتباه بوده است یا آن را تغییر دهید یا فوری و کامل از دوربرگردان استفاده کنید. هر زمان که بتوانید جلوی خسارت و ضرر بیشتر را بگیرید، سود به دست آورده‌اید.

اگر به موقع مسیر را تغییر ندهید، ممکن است هیچ گاه دیگر نتوانید این کار را انجام دهید.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *