اگر به شرکت در سفرها یا دورهمی‌ها یا پیک‌نیک گروهی علاقه دارید و می‌خواهید محاسبه‌ی هزینه‌های انجام شده را به صورت عادلانه و دقیق انجام دهید، می‌بایست هزینه‌ها را یادداشت و سپس سهم هر خانواده را به طور دقیق محاسبه کنید.

انجام این کار به صورت دستی ممکن است کار ساده‌ای نباشد. برای حل این مشکل یک فایل اکسل ایجاد کردیم که این مشکل را به آسانی حل می‌کند. برای انجام این محاسبات و تعیین دونگ یا سهم هر خانواده کافی است فایل اکسل زیر را دانلود کنید و اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. نتیجه‌ی محاسبات به طور دقیق و با متن به زبان فارسی سریعا قابل مشاهده است.

محاسبه‌ی سهم هزینه‌های سفر یا پیک‌نیک

همان طور که مشاهده می‌کنید در این جدول تنها کافی است تا ۴ بخش به طور دقیق وارد شوند:

 1. نام خانواده‌ها
 2. تعداد افراد هر خانواده( می‌تواند برای کودکان اعشاری باشد )
 3. میزان هزینه‌ی انجام شده توسط هر خانواده
 4. تعیین شخص مادرخرج با عدد ۱

با وارد کردن اطلاعات هر ردیف در لحظه می‌توانید نتیجه‌ی محاسبات را به صورت دقیق مشاهده کنید.


فایل اکسل ثبت هزینه های مشترک و تقسیم خودکار آن

دانلود مستقیم فایل اکسل محاسبه سهم هزینه‌های سفر و پیک‌نیک


در هنگام استفاده از این فایل توجه به نکات زیر ضروری است:

 1. اگر با اکسل به مقدار کافی آشنایی ندارید، از تغییر در فرمول‌های سلول‌ها خودداری نمایید چون ممکن است در درستی نتیجه‌ی محاسبات اثر داشته باشد.
 2. وارد کردن هزینه‌ها می‌بایست به طور دقیق و به واحد ریال انجام شود تا نتیجه هم به درستی قابل محاسبه باشد.
 3. اگر تعداد خانواده‌ها کمتر از ردیف‌های موجود است، کافی است ردیف‌های اضافی را خالی کنید و مشکلی در محاسبات ایجاد نخواهد شد.
 4. اگر تعداد خانواده‌ها بیشتر از ردیف‌های موجود است، می‌بایست ردیف‌ها و فرمول‌های محاسباتی را اضافه کنید که به مقداری آشنایی با اکسل نیاز خواهید داشت.
 5. روش محاسبه‌ی پرداخت‌ها به این صورت است که افراد بدهکار به مادرخرج بدهکار می‌شوند و طلبکاران هم همین‌طور از مادرخرج مبلغ اضافی را می‌بایست دریافت کنند. پرداخت مستقیم بین اعضای گروه اگر تعداد زیاد باشد به محاسبات پیچیده‌تری نیاز دارد.
 6. بهتر است فردی که کمترین تراز منفی را دارد به عنوان مادرخرج تعیین شود تا میزان جابجایی پول بین اعضای گروه به حداقل برسد. حتی اگر در سفر یا پیک‌نیک واقعی کسی دیگر مادر خرج بوده است.
 7. روش محاسبه‌ی هزینه واقعی در این فایل بر اساس تعداد نفرات است و اگر بخشی از هزینه‌ها بین تعداد کمتری از اعضا تقسیم می‌شوند، می‌توانید آن بخش از هزینه‌ها را در یک فایل جداگانه درج نمایید.
 8. این فایل به رایگان در اختیار شما قرار گرفته است و هیچ مسئولیت یا پشتیبانی اضافی در استفاده از این فایل متوجه فلفل‌سبز نخواهد بود.

۲ نظر در مورد «فایل اکسل برای محاسبه سهم هزینه‌های گروهی»

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *