اگر کارمند هستید و درآمد ثابتی دارید ممکن است بخواهید بخشی از درآمد خود را به عنوان پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری استفاده کنید. برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز روش‌های متنوعی وجود دارد که هر یک مزایا و معایبی دارد و بسته به مقدار سرمایه و ریسک‌پذیری شما ممکن است مناسب یا نامناسب باشند.

سرمایه گذاری در بانک سکه دلار

شناخته‌شده ترین این روش‌ها عبارتند از:

 1. خرید ارزهای خارجی مثل دلار و یورو
 2. خرید سکه و طلا
 3. سرمایه‌گذاری در بانک و دریافت سود بانکی
 4. استفاده از خدمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 5. سرمایه‌گذاری در بورس

در این نوشته به مزایا و معایب سه روش اول می‌پردازیم و به چند نکته‌ی کلی در مورد بورس بسنده می‌کنیم. روش‌های چهارم و پنجم یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بورس نسبت به روش‌های دیگر تخصصی‌تر هستند و برای شروع به فعالیت و تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها می‌بایست به صورت ویژه آموزش ببینید.

نکته اول: سود و زیان دو روی سکه هستند

باید بدانید که سرمایه‌گذاری همیشه با ریسک همراه است. حتی در هنگامی که سرمایه خود را در بانک می‌گذارید با اندکی ریسک روبرو هستید. همچنین دانستن این نکته ضروری است که معمولا هرچه انتظار سود از روش سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، ریسک ضرر هم در آن بیشتر خواهد بود. به عبارت دیگر هرچه ریسک بیشتری کنید، احتمال دستیابی به سود بیشتر هم افزایش می‌یابد.

نکته دوم: همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید

این یک ضرب‌المثل قدیمی است. اگر همه دارایی خود را در یک محل سرمایه‌گذاری کنید، احتمال شکست شما افزایش پیدا می‌کند. هر گاه در محلی سرمایه‌گذاری می‌کنید، این آمادگی را داشته باشید که کل دارایی شما در آن محل از بین برود. اگر این اتفاق بیفتد، آیا زندگی شما دچار بحران خواهد شد؟ در این صورت مسیر شما اشتباه است. اگر تمام سرمایه خود را در یک بانک سرمایه‌گذاری کنید و آن بانک ورشکست شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر تمام دارایی خود را به ارز خارجی تبدیل کنید و ارزهای شما سرقت شود چه می‌کنید؟

بنابراین سعی کنید سرمایه خود را در محل‌های مختلف و با روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنید تا اگر بخشی از سرمایه شما از بین رفت، زندگی شما هم با آن نابود نشود و فقط خسارتی قابل جبران را تجربه کنید.

مزایا و معایب خرید ارزهای خارجی

انواع ارزهای کشورها، پول‌هایی بدون پشتوانه هستند. در حقیقت دلار و یورو هم برگه‌هایی ذاتا بی ارزش هستند و اگر کشور صاحب آن ارز با رشد اقتصادی یا بحران اقتصادی یا تورم روبرو شوند، ارزش پول دستخوش تغییرات می‌شود. برای مثال کشورهای ونزوئلا و ترکیه و حتی کشورهای اروپایی و آمریکا در زمان‌هایی با بحران‌های مالی و تورم دست و پنجه نرم کرده‌اند و ارزش پول آن‌ها کاهش پیدا کرده است.

در نتیجه می‌بایست به این موضوع آگاه بود که خرید ارزهای خارجی بدون ریسک نیست و قوی‌تری ارزهای بین‌المللی مثل دلار و یورو هم ممکن است سقوط‌های کوتاه‌مدت یا بلند مدت را تجربه کنند.

از طرف دیگر خرید ارز کشورهایی که پیش‌بینی رشد اقتصادی آن‌ها  زیاد است، می‌تواند سود قابل توجهی را نصیب شما کند. کشورهایی که سیستم اقتصادی قدرتمند و پایداری ندارند ممکن است با نوسان‌های بزرگی روبرو شوند و دارایی شما را هم تحت تاثیر قرار دهند.

نکات لازم در هنگام خرید ارزهای خارجی

اگر ارز کشوری را خریداری می‌کنید، می‌بایست به چند نکته توجه کنید:

 1. قابلیت فروش و نقد شدن این ارز بالا باشد. برای مثال ممکن است رشد اقتصادی یک کشور آمریکای لاتین بالا باشد، ولی هنگامی که بخواهید این ارز را بفروشید، مشتری مناسبی برای آن پیدا نکنید و ناچار شوید به قیمت ارزان آن را بفروشید.
 2. ارزهای گران‌قیمت، در هنگام خرید و فروش با قیمت روز، حاشیه سود کمی دارند ولی ارزهای ارزان قیمت که در حجم بالا خریداری شوند، با اندکی کاهش یا افزایش قیمت، حاشیه سود بیشتری را نصیب شما می‌کنند. برای مثال خرید ده واحد ارز با قیمت ۱۰،۰۰۰ تومان و فروش آن با قیمت ۱۰،۱۰۰ تومان تنها ۱۰۰۰ تومان برای شما سود به همراه دارد ولی خرید ۱۰۰۰ واحد ارز با قیمت ۱۰۰ تومان و فروش به قیمت ۱۱۰ تومان برای شما ۱۰،۰۰۰ تومان سود خواهد داشت.
 3. برخی از ارزها نوسان‌های زیادی دارند. برای مثال یورو در مقایسه با دلار معمولا نوسان‌های بیشتری را تجربه می‌کند و در زمانی خاص ممکن است سود یا زیان بیشتری نسبت به دلار نصیب شما شود.
 4. در هنگام خرید ارزهای خارجی باید با شیوه‌های بررسی اصالت آن‌ها آشنا شوید. همیشه ریسک خرید ارزهای تقلبی وجود دارد و اگر در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید، ممکن است زیان قابل توجهی را تجربه کنید.
 5. خرید و فروش ارزهای خارجی در مقادیر خرد یا اسکناس‌های درشت هم تفاوت قیمت‌هایی دارد. همچنین سال چاپ اسکناس ممکن است مقداری در قیمت ارز اثرگذار باشد. پیش از خرید ارز، می‌بایست با این نکات به خوبی آشنا شوید.
 6. اگر به دلایل مختلف نمی‌توانید ارزهای متداول دلار یا یورو را برای خرید پیدا کنید، ارزهای همتراز دیگری نیز وجود دارند که حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند و آسان‌تر می‌توانید آن ها را تهیه کنید.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا و سکه

بر خلاف ارزهای خارجی که کاغذهایی ذاتا بی ارزش هستند، طلا و سکه ذاتا ارزشمند است. هرچند ممکن است به دلیل کاهش یا افزایش تقاضا، نرخ تبدیل طلا به واحدهای پولی نوسان‌هایی داشته باشد، ولی احتمال سقوط چشمگیر قیمت طلا وجود ندارد.

در کنار خرید طلا فلزات ارزشمند دیگری مثل نقره، پلاتین و پالادیوم نیز وجود دارند که اگر بتوانید بازار آینده این فلزات را به خوبی ارزیابی کنید، حتی ممکن است سودهای به مراتب بیشتری از طلا نصیب شما شود.

خرید سکه و طلا در مقادیر بسیار کوچک مشکل است و برای سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌بایست حداقل موجودی شما به حدی برسد تا بتوانید مقدار قابل قبولی طلا خریداری کنید.

خرید طلا برای زینت و سرمایه‌گذاری

طلای زینتی با هزینه‌های جانبی همراه است که این هزینه‌ها گاهی ممکن است حتی قیمت طلا را تا ۵۰ درصد نیز افزایش دهند. این هزینه‌ی اضافی، در هنگام فروش طلا از بین می‌رود و از این جهت بخش قابل توجهی از سرمایه شما به جای خرید طلا، صرف اجرت و سود و مالیات خواهد شد و از بین می‌رود.

برای سرمایه‌گذاری طلا بهتر است یا سکه ؟ اگر قصد خرید طلا برای اهداف سرمایه گذاری و زینتی همزمان را دارید، می‌بایست طلای ارزان قیمت و بدون اجرت خریداری کنید تا به هر دو هدف خود دست پیدا کنید.

نکات لازم در هنگام خرید سکه و طلا

 1. سکه را از محل‌های معتبر خریداری کنید و دقت کنید که بسته‌بندی سکه توسط مراکز مجاز و دارای هولوگرام انجام شده باشد. همیشه احتمال خرید سکه غیر اصلی یا غیربانکی وجود دارد.
 2. سکه در برخی مواقع حباب قیمت پیدا می‌کند که می‌توانید آن را محاسبه کنید. اگر در هنگامی که حباب سکه کم است آن را خریداری کنید و در هنگامی که حباب آن زیاد است آن را بفروشید، سودهای قابل توجهی نصیب شما می‌شود.
 3. سکه طلا اگر از مقداری بیشتر شود، به آن زکات تعلق می‌گیرد و به این نکته نیز می‌بایست توجه کنید.
 4. برای خرید و فروش سکه بهتر است به مراکز اصلی آن مراجعه کنید چون گاهی تفاوت قیمت بین برخی فروشندگان مقدار قابل توجهی است.
 5. نگهداری حجم زیاد سکه در منزل می‌تواند از نظر امنیتی خطرناک باشد و اگر حجم سکه یا طلای شما زیاد است، یک گزینه‌ی مناسب‌تر برای نگهداری، استفاده از صندوق امانات بانک‌ها است.
 6. در هنگامی که قصد خرید و فروش طلا یا سکه در حجم زیاد را دارید، ملاحظات امنیتی لازم را در نظر داشته باشید و سعی کنید با خود یک همراه داشته باشید. از پیاده‌روی طولانی و حمل حجم زیاد پول و طلا خودداری کنید.

کدام نوع سکه برای سرمایه‌گذاری بهتر است ؟

نوسان قیمت و حباب سکه بین ربع سکه، نیم سکه و سکه تمام با هم متفاوت است. مطابق تجربیات، خرید ربع یا نیم سکه ممکن است اندکی سود بیشتر برای شما به همراه داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در بانک و دریافت سود

سودی که بانک‌ها به سپرده‌های شما پرداخت می‌کنند اغلب کمتر از مقدار تورم است و به طور کلی در طولانی مدت شما به جای سود زیان می‌کنید. در عوض ریسک سرمایه‌گذاری در بانک نسبت به روش‌های دیگر کمتر است و سود آن نیز در پایان هر ماه قابل برداشت است. در حالی که روش‌های دیگر ممکن است در پایان یک ماه نه تنها سودی نصیب شما نشده باشد، بلکه دسترسی به سود حاصل نیز به آسانی بانک نیست.

اگر مقدار سرمایه شما کم است، می‌توانید از سیستم بانکی برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت استفاده کنید.

در هنگام سرمایه‌گذاری بانکی به نکات زیر توجه کنید

 1. سودی که بانک‌ها به سپرده‌های شما پرداخت می‌کنند ممکن است به صورت روزشمار یا ماه شمار باشد. مقدار سودی که از هر روش به دست می‌آورید متفاوت است و پیش از تصمیم‌گیری می‌بایست با این تفاوت آشنا باشید.
 2. بانک‌ها ممکن است سود دریافتی را به حساب اصلی یا به حسابی فرعی با سود کمتر یا بدون سود واریز کنند. در هنگام افتتاح حساب این موضوع را بررسی کنید و تصمیم لازم را بگیرید.
 3. حساب شما در بانک ممکن است کوتاه مدت یا بلندمدت باشد. در حساب‌های بلندمدت اگر مبلغی از حساب را زودتر از موعد از بانک خارج کنید، سود شما کاهش پیدا می‌کند.
 4. اگر مقدار سرمایه‌گذاری شما در بانک زیاد است، بهتر است آن را بین دو یا چند بانک تقسیم کنید. رعایت جوانب احتیاط همیشه مفید است.

پس انداز بانکی برای دریافت وام

یک استفاده‌ی مفید که می‌توانید از سرمایه‌گذاری بانکی داشته باشید، پس انداز مقدار کم سرمایه در مدتی مشخص و دریافت وام برای سرمایه‌گذاری بیشتر در محل‌های دیگر است. در هنگام سرمایه‌گذاری وام، احتیاط شما می‌بایست دقت به مراتب بیشتری داشته باشید، چون اگر وام دریافتی را از دست بدهید، ناچار خواهید بود اصل پول و سود آن را به بانک پرداخت کنید ولی با از دست دادن سرمایه شخصی، عواقب بلندمدت ندارد.

نکاتی در مورد فعالیت در بورس

مهم‌ترین نکته برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس، ورود آگاهانه است. بسیاری از سرمایه‌گذاران در بورس به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، بخش زیادی از دارایی خود را در این حوزه از دست می‌دهند.

 1. رشد یا سقوط بورس گاهی دارای عوامل یکسان با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری است و گاهی نسبت به یک عامل محرک، واکنش‌های معکوس از بورس مشاهده می‌شود. به این معنی که ممکن است یک عامل خارجی اثر مثبت روی قیمت طلا داشته باشد ولی روی بورس اثر منفی برجای بگذارد.
 2. افزایش و کاهش قیمت‌ها در بورس همیشه واکنش مستقیم به رویدادهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نیست و گاهی بدون اینکه رویداد خاصی وجود داشته باشد، تغییرات عمده در نرخ سهام به وجود می‌آید. علت این تغییرات، وجود باندهای سازمان‌یافته برای ایجاد شوک در قیمت سهام است. سهام‌داران قدرتمند یا حقوقی با ایجاد مصنوعی صف‌های خرید یا فروش، باعث می‌شوند تا قیمت‌ها به سمت مورد نظر آن‌ها حرکت کند.
 3. سرمایه‌گذاری در سهام علاوه بر تغییرات قیمت سهام، می‌تواند در بخش تقسیم سود که سالیانه انجام می‌شود نیز سوددهی داشته باشد. بررسی عملکرد سال‌های گذشته‌ی شرکت‌ها مشخص می‌کند که سود کسب شده برای هر سهم در چه محدوده‌ای است.
 4. خرید و فروش سهام به صورت رایگان انجام نمی‌شود و به ازای هر خرید و فروش می‌بایست کارمزدی ثابت پرداخت نمایید. بنابراین خرید و فروش به تعداد زیاد در این بازار امکان‌پذیر نیست.
 5. امکان خرید و فروش سهام در هر روز هفته و هر ساعت روز ممکن نیست و دسترسی به دارایی شما ممکن است تا باز شدن بازارها و پیدا شدن مشتری مناسب چند روز طول بکشد.
 6. خرید سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار وارد بورس می‌شوند، معمولا با سود خوبی همراه است ولی مقدار سهامی که می‌توانید خریداری نمایید محدود است.
 7. به دلیل وجود ارزش‌های غیرواقعی برای برگه‌های سهام، امکان سقوط یا افزایش قیمت‌های عجیب برای سهام وجود دارد. به همین دلیل سقف مجاز برای کاهش یا افزایش قیمت روزانه به صورت سیستمی محدود شده است. در عوض هنگامی که بازار به سمت افزایش یا کاهش پیش می‌رود، ممکن است تا چند روز همین روند باقی بماند.
 8. پس از کسب اطلاعات کافی در مورد فضای سرمایه‌گذاری در بورس، می‌توانید بخشی از سرمایه‌ی خود را در این بازار ذخیره کنید. تا در کنار سایر روش‌ها، ضریب اطمینان از امنیت دارایی خود را بیشتر کنید.

9 نظر در مورد «بهترین روش سرمایه گذاری کدام است؟ سکه و طلا، دلار یا سود بانکی»

 • خان اوغلان خدایی می‌گوید:

  مقایسه ارزش کار و پس انداز مناسب
  معمولا هر فردی یک مسکن و یک خودرو و نیز ابزار کار اعم از مزرعه یا مغازه و… نیاز دارد و تلاش می شود مابه ازای کار بیشتر سرمایه گذاری شود. پس اندازهایی که هم امکان مبادله و استفاده در شرایط نیاز های کوتاه مدت و بلند مدت را داشته و هم ارزش افزوده بیشتری ایجاد کنند از مزیت بیشتر برخوردارند.
  اهمیت پس انداز هدفمند بیش از کمیت کار است. پس به کارگیری ذهن بیش از تلاش جسمی در کسب وکار و حفظ دارایی اهمیت دارد.
  کلید موفقیت برای بسیاری از مردم در برنامه ۱۰ تا ۲۰ ساله یک فرمول دارد و آن اولویت دادن به پس انداز اولویت دار راهبردی و بلند مدت و اختصاص بقیه درآمد کوتاه مدت برای هزینه های جاری.
  در غیر این صورت حتی با بیشترین میزان کار هیچگاه در بلندمدت نتیجه مطلوب حاصل نمی شود. برای مثال در نظر بگیرید زندگی سه نفر را در یک روستا یا شهر کوچک که تمام دارایی انها در سال ۱۳۵۷ حدود ۱۰۰ هزارتومان بوده است.
  نفر اول با همین پول یک کامیون خریده و خانه مجلل در روستا ساخته و بخشی از ان را صرف مزرعه کوچک نیم هکتاری آبی و چند گاو می خرد و خودش در کنار فرزندان با کامیون و نیز در مزرعه کار می کند.
  نفر دوم به شهر مهاجرت و خانه و لوازم منزل و یک خودرو برای مسافرکشی و کار خریده و مقدار کمی در بانک پس انداز می کند.
  نفر سوم یک خانه ای با ۴۰ هزارتومان در شهرستان خریده و ۲۰ هزارتومان جهت امرار و معاش وسیله نقلیه یا مغازه ای می خرد و ۴۰ هزار تومان باقیمانده را جهت خرید طلا و سکه اختصاص می دهد و پس انداز می کند.
  حال اگر مجموع دارایی و نتایج کار و سرمایه گذاری سه نفر مقایسه شود نفر سوم چندین برابر نفرات اول و دوم دارایی دارد چون ارزش افزوده طلا در ۴۰ سال ۵۰ هزار برابر یعنی با ۴۰ هزار تومان ۶ کیلو طلا خریده که اینک حدکد ۳ میلیارد تومان است. ولی مسکن شهری بستگی به نوع شهر نهایتا از ۳ تا ۵ هزار برابر شده ولی کامیون و مسکن روستایی و مزرعه کمترین بازدهی را داشته است.

  • این تحلیل شما خیلی سطحی نگر بود. معلومه که الان بعد چهل سال ما میدونیم چه اتفاقاتی افتاده در اون زمان شخصی که میخواستع سرمایه گذاری کنه به چهل سال قبل خودش نگا میکرده که بالاترین و بهترین سرمایه گذاری املاک بوده نه طلا… مثلا من و شما نوعی ایا خبر داریم چهل سال دیگه قراره چی بشه؟ در ضمن کسایی که املاک خوب در نقاط کور خریدن که امروزه خیلی بیشتر از طلا سود کردند… افرادی که املاکشون در پرژه های عمرانی یا مناطق توسعه یافته افتاده. در کل قیاستون خیلی مع الفارق بود

 • سلام، مطلب مطرح شده بسیار مفید بود. با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی نظرتان چیست؟ سرمایه گذاری در کدام قسمت ارزشمندست؟ متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *