شاخص توده بدنی یا Body Mass Index یک معیار برای تشخیص تقریبی اضافه وزن یا کمبود وزن در افراد است. این شاخص با استفاده از تقسیم وزن(کیلوگرم) بر مربع قد(متر) محاسبه می‌شود و نخستین بار توسط آدولف کوتله - دانشمند بلژیکی - ابداع گردید.

مقدار این شاخص برای افرادی با قد و وزن متناسب حدود ۱۸.۵ تا ۲۵ است. کمتر یا بیشتر بودن این شاخص، می‌تواند نشانه‌ای برای وجود مشکل سلامتی به حساب بیاید.

شاخص توده بدنی - BMI

هر چه BMI بیشتر از ۲۵ باشد، خطر بیماری‌های مرتبط با چاقی افزایش می‌یابد و هر چه این شاخص کمتر از ۲۰ باشد، نشانه‌ای برای کمبود وزن و مشکلات احتمالی مرتبط با آن است.

محاسبه BMI


نکات ضروری

  1. برای بررسی اضافه وزن یا کمبود وزن و سلامتی، این شاخص به تنهایی کفایت نمی‌کند. علاوه بر قد و وزن، عوامل دیگری مثل جنسیت، نوع استخوان‌بندی، سن و نژاد برای بررسی و انجام فعالیت‌های درمانی پزشکی ضروری است.
    بنابراین BMI تنها یک علامت اولیه است که به فرد هشدار می‌دهد تا بررسی‌های تکمیلی و علمی بیشتری در این خصوص به انجام برساند.
  2. شاخص BMI برای افراد بالغ محاسبه می‌شود و محاسبه وضعیت کودکان بر اساس جدول‌ها و نمودارهای ویژه آن‌ها و توسط متخصص می‌بایست به انجام برسد.

یک نظر در مورد «محاسبه آنلاین BMI( شاخص توده بدنی )»

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *