اکسل چیست ؟

اکسل یک نرم‌افزار برای ذخیره و پردازش اطلاعات به صورت جدولی است. برای آشنایی بیشتر با اکسل اینجا کلیک کنید.

اکسل

پرسش‌های متداول در مورد اکسل

چه مقدار زمان برای یادگیری اکسل نیاز است ؟

اگر بخواهید تمام اکسل را یاد بگیرید به چند سال زمان نیاز خواهید داشت. اغلب افراد بسته به نوع فعالیت و نیازی که دارند، فقط بخش‌های اصلی اکسل به همراه قسمت‌هایی که برای نیازشان کارآمد است را یاد می‌گیرند. بنابراین برای یادگیری بهینه بهتر است از یک نفر که در زمینه‌ی کاری شما با اکسل کار می‌کند، راهنمایی بگیرید تا زمان خود را صرف بخش‌هایی کنید که برایتان بیشترین کارایی را دارد.

واحد نگهداری اطلاعات در اکسل چیست ؟

اطلاعاتی که در اکسل نگهداری می‌کنید در واحدهای کوچک به نام Cell یا سلول نگهداری می‌شوند. هر سلول می‌تواند اطلاعاتی با ساختارهای گوناگون مثل عدد، تاریخ، متن و ... در خود جای بدهد.

جدول در اکسل چیست ؟

هر برگه یا Worksheet در اکسل یک جدول با ابعاد تقریبا نامحدود است که از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است. شما این اختیار را دارید که در هر برگه‌ی اکسل، قسمت‌های دلخواه را به اطلاعات مختلفی اختصاص بدهید. به عبارت دیگر هر Worksheet اکسل می‌تواند تعداد نامحدودی جدول دو بعدی را در خود جای بدهد.

علاوه بر جدول‌های عادی که فرمت مشخصی ندارند و با نام Range شناخته می‌شوند، این قابلیت وجود دارد که جدول‌های خود را به اکسل معرفی کنید و حالت Table به آن بدهید تا امکانات بیشتری برای مدیریت اطلاعات آن در اختیار داشته باشید.

سطر و ستون در اکسل چیست ؟

هر سلول اکسل یک نشانی منحصر به فرد دارد که ترکیبی از شماره‌ی سطر و حرف ستون آن است. ستون‌ها در اکسل با حروف انگلیسی علامت‌گذاری می‌شوند و سطرها با عددها. مثلا سلول A1 اولین سلول در هر برگه از اکسل است و A2 سلول زیر آن.

ماکروهای اکسل چیست ؟

ماکروها فعالیت‌هایی هستند که قصد دارید آن‌ها را بارها روی اطلاعات مختلف انجام دهید. یک ماکرو می‌تواند با کدهای برنامه‌نویسی پیاده‌سازی شود یا به صورت ساده‌تر فعالیت‌هایی که به صورت دستی انجام می‌دهید را ذخیره کند و مجددا اجرا کند.

آیا برای استفاده از اکسل لازم است تا برنامه‌نویسی را یاد بگیرم؟

خیر. استفاده از اکسل هر مقدار که تجربه و مهارت داشته باشید برای شما امکان پذیر است. با صرف زمان بیشتر برای یادگیری امکانات تخصصی و برنامه‌نویسی اکسل، کار شما آسان‌تر و تخصصی‌تر خواهد شد.

آیا می‌توان از اطلاعات اکسل در نرم‌افزارهای دیگر استفاده کرد ؟

اغلب محصولات مجموعه‌ی آفیس می‌توانند اطلاعات ذخیره شده در Worksheetهای اکسل را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم استفاده کنند. برای مثال در نرم‌افزار Word با قابلیت Mail Merge می‌توانید از اطلاعات یک فایل اکسل را برای چاپ صدها یا هزاران پاکت نامه به صورت خودکار استفاده کنید.

چارت‌ها در اکسل چه هستند ؟

نمایش اطلاعات در سلول‌ها ممکن است نتواند معنی و مفهوم قابل درکی برای انسان ایجاد کند، مخصوصا هنگامی که حجم آن‌ها زیاد است. با استفاده از نمایش گرافیکی اطلاعات روی چارت به صورت میله‌ای، ستونی، خطی و ... به شکلی کارآمد مفهوم اطلاعات را به نمایش بگذارید.

چرا مقدار بعضی سلول‌ها به صورت ######## دیده می‌شود ؟

اگر فضای سلول برای نمایش اطلاعات درون آن کوچک باشد این اتفاق رخ می‌دهد. با بزرگ کردن اندازه‌ی ستونی که سلول در آن قرار گرفته این مشکل باید برطرف شود.

آیا می‌توانم از اطلاعات Worksheetهای دیگر در فرمول‌ها استفاده کنم ؟

بله. علاوه بر این اگر چند فایل اکسل را باز کنید، حتی می‌توانید از اطلاعات سلول‌های یک فایل اکسل دیگر نیز در محاسبات خود استفاده کنید.

۲ نظر در مورد «پرسش‌های متداول در مورد اکسل»

 • سلام وقت بخیر .
  دوره مقدماتی اکسل رو گذروندم ونیز سطح پیشرفته شو . دو .سه سال پیش .
  کارش چطوری و از کجا باید پیگیر کنم و داشته باشم .؟
  نهادها. اداره ها و سازمانها و...
  کارایی داره ولی پارتی ش واجب تره.ندارم پارتی شو . آشنا بازی و آشنا سازی شو.
  از شهر جغتای خراسان رضوی.

  • با سلام
   اینجا سایت استخدام نیست و برای استخدام باید به دنبال آگهی‌های استخدام باشید.
   اکسل یک ابزار است که در رشته‌های مختلف کاربرد زیادی دارد و به تنهایی بعید است که برای استخدام کافی باشد.
   مثلا یک حسابدار که به اکسل تسلط دارد، می‌تواند کارایی بیشتری نسبت به بقیه داشته باشد و یک مزیت است

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *