پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد به زودی در نگارش ۴.۹ خود یک ویژگی جدید به نام پاسپورت تلگرام یا Telegram Passport را رونمایی خواهد کرد. این ویژگی برای پاسخگویی به نیاز تایید هویت در سایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی پیاده‌سازی شده است.

پاسپورت تلگرام

پاسپورت تلگرام چیست ؟

انجام خدمات به صورت آنلاین تفاوت‌هایی با انجام آن‌ها به صورت سنتی و حضوری دارد. از مهم‌ترین نیازها که در خدمات آنلاین وجود دارد، تایید هویت افراد است. برای اینکه بتوانیم خدمات آنلاین مهم مانند خدمات مالی و تجاری را ارائه کنیم، لازم است مطمئن شویم که در طرف دیگر خط واقعا فرد مورد نظر ما قرار دارد و یک هکر یا یک سارق اینترنتی با هویتی جعلی در طرف دیگر نیست.

ابزاری که از گذشته برای این منظور استفاده می‌شده، نام کاربری و رمز بوده است. با توجه به اینکه نام کاربری و رمز ورود هم در بسیاری از موارد می‌توانند سرقت شوند، برخی روش‌های دیگر مانند ابزارهای سخت‌افزاری امضای الکترونیک، آپلود تصویر مدارک فیزیکی و برخی روش‌های دیگر برای رفع این مشکل استفاده می‌شوند.

تلگرام برای رفع این مشکل راه حلی جدید پیاده‌سازی کرده است. این راه حل جدید که پاسپورت تلگرام نام دارد، ابزاری است که برای هویت‌سنجی شما در ابزارها و سایت‌های آنلاین کاربرد دارد.

پاسپورت تلگرام چگونه کار می‌کند ؟

فرض کنید سایت A می‌خواهد هویت شما را ارزیابی کند، اگر این سایت زیرساخت‌های لازم را پیاده‌سازی کرده باشد، از تلگرام درخواست می‌کند تا مدارک هویتی شما که قبلا در تلگرام آپلود کردید را به سایت ارائه کند. تلگرام پیش از ارائه اطلاعات به سایت A، از شما اجازه می‌گیرد و پس از اینکه اجازه را صادر کردید و کد امنیتی لازم را هم وارد کردید، اطلاعات شما به سایت A ارسال می‌شود و هویت شما برای این سایت تایید خواهد شد.

امنیت پاسپورت تلگرام چگونه است ؟

به گفته تلگرام، اطلاعات شما روی سرورهای تلگرام به صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شود و حتی تلگرام نیز نمی‌تواند به این اطلاعات دسترسی پیدا کند. تنها زمانی که شما اجازه دسترسی را صادر کنید و رمز مورد نظر را وارد نمایید، اطلاعات رمزگشایی شده برای درخواست کننده ارسال می‌شود.

سرویس‌های آنلاین چگونه می‌توانند شما را شناسایی کنند ؟

علاوه بر ارسال مستقیم مدارک، تلگرام به زودی قابلیت جدیدی نیز به این سرویس اضافه خواهد کرد که سایت‌ها بدون دریافت مدارک و تنها با اعتماد به تلگرام، از حضور شخص شما در پشت این درخواست مطمئن شود. این شکل جدید به این صورت است که شما می‌بایست در تلگرام وارد شده باشید و درخواست ارائه اطلاعات را تایید کنید. در این حالت تلگرام به سایت A اعلام می‌کند که شما واقعی هستید و یک ربات اینترنتی یا یک هکر پشت این درخواست نیست.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *