پس از روشن شدن چراغ هشدار بنزین خودرو، تا مدتی می‌توانید به رانندگی ادامه دهید. مقدار مسافتی که با هر خودرو قابل حرکت است به عوامل متعددی مانند مقدار بنزین باقیمانده در باک، ترافیک مسیر، مقدار مصرف خودرو و سرازیری یا سربالایی بودن مسیر وابسته است.

چراغ بنزین

استاندارد متداولی برای این مسافت وجود ندارد ولی مطابق آمار تهیه شده، مقدار بنزین باقیمانده در باک خودرو به طور متوسط حدود ۹.۸ لیتر است. با احتساب مقدار مصرف متوسط خودرو در ۱۰۰ کیلومتر، اعداد تقریبی زیر برای مسافتی که هر خودرو می‌تواند با مقدار فرضی بنزین باقیمانده در باک به راه خود ادامه دهد، محاسبه شده است.

در جدول زیر فهرست برخی از خودروهای متداول و میزان مصرف شهری آن‌ها و همچنین مقدار مسافتی که می‌توانند با بنزین باقیمانده در باک پس از روشن شدن چراغ هشدار پیمایش کنند، قابل مشاهده است.

نام خودرو مصرف شهری مسافت قابل حرکت با بنزین رزرو
پراید ۶.۵ ۱۳۰
پژو 206 ۸.۹ ۱۰۹
پژو 405 و پارس ۱۲.۸ ۷۶
سمند ۱۱ ۸۹
رنو ساندرو ۹.۴ ۱۰۴
رنو L90 ۹ ۱۰۸
مزدا 3 ۹.۸ ۱۰۰
فولکس گل ۹.۲ ۱۰۶
هیوندای ورنا ۷.۶ ۱۲۸
هیوندای آوانته ۹.۵ ۱۰۳
هیوندای توسان ۱۰.۲ ۹۶
سانتافه ۱۱.۸ ۸۳
ریو ۶.۹ ۱۴۲
اپتیما ۱۱.۸ ۸۳
پیکانتو ۶.۷ ۱۴۶
سورنتو ۱۳.۱ ۷۴

در مورد جدول بالا توجه به نکات زیر ضروری است:

  1. مقدار مصرف سوخت خودرو بسته به سرعت و ترافیک، نوع بنزین، وزن خودرو، شرایط آب و هوایی و عوامل دیگر متغیر است و عددهای فوق در شرایط مختلف می‌توانند تفاوت‌های قابل توجهی با واقعیت داشته باشند.
  2. خالی شدن باک خودرو و استفاده از ته‌مانده‌ی بنزین در باک می‌تواند باعث ورود آلودگی‌ها به سیستم سوخت‌رسانی و موتور خودرو شود و بهتر است هیچ وقت اجازه ندهید باک خودرو تا این اندازه خالی شود.
  3. خالی شدن کامل باک باعث می‌شود تا پمپ بنزین خودرو هوا بکشد و علاوه بر خطر سوختن پمپ بنزین، می‌تواند مشکلات پر هزینه‌ای برای خودروی شما ایجاد نماید.
  4. زمان روشن شدن چراغ بنزین بسته به اینکه خودرو در حال حرکت در سربالایی یا سرپایینی باشد یا در سطح صاف در حال حرکت باشد، متفاوت است.
  5. به دلیل استهلاک، ممکن است چراغ سوخت در زمان دقیق روشن نشود و پیش از زمان انتظار، سوخت خودرو به پایان برسد.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *