انتقال پیام میان انسان‌ها علاوه بر گفتار و زبان از طریق حرکت‌های بدن، حرکت دست‌ها، صورت و به طور کلی فعالیت‌های فیزیکی نیز امکان پذیر است. برای مثال انتقال پیام رضایت از طریق تغییر چهره بدون اینکه کلامی را بر زبان بیاورید امکان پذیر است.

زبان بدن یا Body Language

به مجموعه‌ی روش‌هایی که برای ارسال پیام بین انسان‌ها از طریق حرکت‌های بدنی قابل انجام است، «زبان بدن» گفته می‌شود.

زبان بدن موضوعی جغرافیایی است

یکی از نکات که در مورد زبان بدن قابل توجه است این است که در مناطق جغرافیایی مختلف و در بین اقوام و فرهنگ‌های مختلف، روش‌های بدنی که از طریق آن می‌توان پیامی را منتقل نمود متفاوت است. به عبارت دیگر انجام یک حرکت ثابت در دو منطقه جغرافیایی می‌تواند دو پیام متفاوت را به دیگران ارسال کند.

حتی در یک منطقه جغرافیایی و در دو برش تاریخی متفاوت، معنی پیام‌های بدنی ممکن است تغییر کنند.

اگر از بینندگان فیلم‌های هندی باشید، حتما توجه شما به حرکت‌های بدنی بازیگران هندی جلب شده است. هندی‌ها با استفاده از زبان بدن، پیام‌های زیادی را به مخاطب خود منتقل می‌کنند.

مزایای دانستن زبان بدن

با دانستن زبان بدن و استفاده‌ی درست از آن علاوه بر اینکه می‌توانید ارتباط موثرتری با دیگران برقرار کنید، یک مزیت دیگر نیز به دست می‌آورید و این مزیت آن است که در درک پیام‌های دیگران که گاهی ناخودآگاه آن را از طریق حرکت‌های بدنی ارسال می‌کنند، موفق‌تر خواهید بود.

در نتیجه اگر زبان بدن را به خوبی بدانید و به درستی از آن استفاده کنید هم می‌توانید به دیگران پیام‌های بهتری ارسال کنید و هم می‌توانید پیام‌های دیگران را بهتر متوجه شوید.

مطالعات روی زبان بدن

زبان بدن در انگلیسی با Body Language شناخته می‌شود و دانشمندان مختلفی روی آن تحقیقات کرده‌اند. با توجه به اینکه معنی حرکت‌های مختلف در فرهنگ‌ها و مناطق جغرافیایی مختلف، متفاوت است، اصول ثابت و پایداری برای تمامی مردم وجود ندارد. جهت یادگیری این مهارت لازم است تا در کنار مراجعه به دانش جهانی، از تحقیقات محلی و جغرافیایی مرتبط با خودتان هم استفاده نمایید.

اثر زبان بدن روی شخص

استفاده از اجزای بدن، حتی می‌تواند در فعالیت‌های علمی شخصی نیز موثر باشد. در یک تحقیق مشخص شد که استفاده از دست‌ها برای یادآوری و موفقیت در حل مسائل ریاضی اهمیت دارند. اگر نتوانیم از دست‌های خود به شکل مناسب استفاده کنیم، بازدهی ما در حل مسائل ریاضی کاهش پیدا می‌کند.

برخی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن از دست‌های خود بیشتر استفاده کنند. این حرکت دست‌ها علاوه بر اینکه می‌تواند روی دیگران اثر داشته باشد، می‌تواند روی عملکرد ذهنی و تمرکز فرد صحبت کننده نیز اثر مثبت داشته باشند.

کاربردهای زبان بدن

از جمله مهم‌ترین کاربردهای زبان بدن هنگامی است که قصد گفتگو با فردی را دارید که زبان او را نمی‌دانید. استفاده از حرکت‌های دست و تغییرات چهره می‌تواند برخی نیازها ارتباطی اولیه شما را برطرف نمایید. هرچند بسیاری از اشارات بدنی بین اقوام مختلف متفاوت است ولی موارد مشترکی نیز بین اغلب افراد وجود دارد. برای مثال حرکت سر به پایین و بالا می‌تواند معادل بله و حرکت سر به طرفین علامت نه باشد.

زبان بدن در نوزادان

نوزدان توانایی سخن گفتن را ندارند ولی با غریزه‌ای که دارند می‌توانند برخی نیازهای خود و برخی احساس‌های خود را طریق زبان بدن به پدر و مادر منتقل کنند. نیازهای گرسنگی، تشنگی، ناآرامی و خوشحالی و برای کودکان بزرگ‌تر، بازخوردهای دریافت شده هنگام خوردن غذا می‌تواند به والدین بگوید که آیا این غذا را دوست دارند یا نه و آیا به آن نیاز دارند یا خیر.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *