یکی از ویژگی‌های برخی انواع فایل فشرده قابلیت تقسیم شدن به قطعات کوچک‌تر است. برای مثال فایل‌های rar این قابلیت را دارند که به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم شوند و در هنگام استخراج، یک به یک توسط نرم‌افزار خوانده شده و مورد استفاده قرار گیرند.

این ویژگی در فایل‌های zip موجود نمی‌باشد و اگر بخواهید یک فایل zip را که حجم بالایی دارد برای مثال از طریق ایمیل به مقصد منتقل کنید یا آن را در اینترنت آپلود کنید یا فایل را در رسانه‌ای مانند CD که فضای محدودی دارد، رایت نمایید، با مشکل مواجه خواهید شد.

در این نوشته نرم‌افزار zipsplit را که وظیفه‌ی تقسیم‌بندی فایل‌های zip با یک شیوه‌ی متفاوت را بر عهده دارد به شما معرفی و شیوه‌ی استفاده از آن را بررسی خواهیم کرد.

zipsplit چگونه کار می‌کند

این نرم‌افزار تلاش می‌کند فایل‌های موجود در بسته‌ی zip شما را در چندین فایل zip دیگر که هر یک حجمی کمتر دارند تقسیم بندی کند. اگر تعداد فایل‌های موجود در بسته‌ی zip شما از تعداد مورد نظر برای بسته‌های خروجی کمتر باشد، امکان تقسیم‌بندی وجود نخواهد داشت. همچنین اگر حجم هر یک از فایل‌ها( به صورت فشرده ) بیش از مقدار هدف برای هر بسته باشد، امکان ایجاد بسته‌ای با حجم کمتر وجود نخواهد داشت.

بهترین عملکرد این برنامه هنگامی است که تعداد فایل‌ها به اندازه‌ی کافی زیاد باشد و فایلی با حجم بالاتر از بسته‌ی مقصد میان آن‌ها وجود نداشته باشد.

فایل‌های ساخته شده توسط zipsplit بر خلاف سایر نرم‌افزارها مانند WinRAR می‌توانند به صورت جداگانه استخراج شوند و تنها پس از استخراج تمام بسته‌ها، ساختار شاخه‌ها و فایل‌ها به صورت کامل درخواهد آمد.

دانلود zipslipt

نرم‌افزار zipsplit بخشی از مجموعه‌ی Info-ZIP است. برای دانلود آخرین نسخه‌ی ویندوز آن به این صفحه مراجعه کنید. در این شاخه فایل‌های متعددی وجود دارند. فایلی با نام zipYYYxx-x64.zip که در آن YYY نگارش نرم‌افزار است را بیابید و دانلود کنید.

با استخراج این بسته، فایل zipsplit.exe را مشاهده خواهید کرد. این فایل را در مسیری که دسترسی به آن از طریق خط فرمان( Command Prompt ) ویندوز برایتان آسان باشد، قرار دهید.

استفاده از zipsplit

این برنامه کار ساخت فایل‌های فشرده را انجام نمی‌دهد. برای ایجاد فایل می‌توانید از نرم‌افزارهای دیگر مانند 7Zip یا WinRAR استفاده کنید. پس از ساخت فایل فشرده، به خط فرمان ویندوز( Command Prompt ) مراجعه کنید و مسیری که zipsplit و فایل zip شما در آن قرار دارد مراجعه نمایید.

دستور زیر سبب می‌شود فایل zip شما به قطعات کوچک‌تری که حجم هر یک حداکثر ۱۰ مگابایت( ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ بایت ) است تقسیم شود.

در تعیین اندازه‌ی فایل zip دقت کنید. زیرا اگر حجم مقصد را بیش از اندازه کوچک وارد کنید، ممکن است صدها یا هزاران فایل روی دیسک شما ساخته شوند.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *