موتور خودروهای جدید طوری ساخته شده است که بتواند در دمای گرم تابستان هم به درستی کار کند. با این حال اگر هوا بسیار گرم باشد یا فشار زیادی به موتور خودرو وارد شود ممکن است دمای موتور خودرو بیش از حد مجاز بالا برود و باعث آسیب دیدن آن شود.

در ادامه راهکارهایی که می‌تواند در گرمای زیاد باعث شود تا موتور شما بهتر کار کند و دمای آن کاهش پیدا کند را بررسی می‌کنیم. همچنین با علت‌های متداولی که باعث می‌شود سیستم خنک‌کننده نتواند به خوبی فعالیت کند آشنا می‌شویم.

کاهش گرمای موتور ماشین در گرمای هوا

دلایلی که سیستم خنک‌کننده به خوبی کار نمی‌کند

اگر یکی یا چند مورد از موارد زیر رخ دهد، سیستم خنک‌کننده نمی‌تواند به میزان لازم گرمای موتور را کاهش دهد.

 1. مشکل در روغن موتور و سیستم گردش روغن
  روغن موتور کار روان‌سازی قطعات متحرک داخل موتور را بر عهده دارد. علاوه بر این مقداری از گرمای ایجاد شده را جذب می‌کند و از قسمت پایین به هوای آزاد منتقل می‌کند. روغن موتور شما باید به میزان کافی موجود باشد و به مقدار کافی گرانروی یا ویسکوزیته داشته باشد. همچنین باید تمیز باشد تا بتواند اصطکاک قطعات داخلی موتور را کاهش دهد. اگر اویل پمپ شما خراب باشد یا روغن موتور کیفیت و حجم لازم را نداشته باشد، این عملکردها به درستی انجام نمی‌شود و علاوه مشکل گرما، موتور نیز در مدت کوتاه‌تری مستهلک می‌شود.
 2. مشکل در سیستم گردش آب و مایع خنک کننده
  مایع خنک‌کننده هم مثل روغن موتور باید حجم و کیفیت کافی داشته باشد و مطمئن شوید که داخل سیستم آن هوا وجود ندارد. استفاده از ضد یخ و ضد جوش مناسب باعث می‌شود تا ظرفیت گرمایی آب بیشتر شود و گرمای بیشتری را در مدت کمتری به بیرون هدایت کند. اگر واترپمپ خودروی شما به خوبی کار نکند یا در مدار گردش آب موانع و هوا موجود باشد، آب با سرعت کافی بین موتور و رادیاتور گردش نمی‌کند و خنک‌سازی به خوب انجام نمی‌شود. بهتر است هر سال یا دو سال یکبار، مایع خنک‌کننده را کاملا خالی کنید و با میزان مناسب آب مخصوص و ضد یخ و ضد جوش استاندارد آن را پر کنید تا آلودگی‌های موجود در آن از بین برود و عملکرد بهتری پیدا کند.
 3. مشکل در رادیاتور و فن رادیاتور
  پره‌های رادیاتور خودرو در طول زمان آلوده می‌شوند و لازم است از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. این آلودگی‌ها را می‌توان با فشار هوا یا شستشو با آب از بین برد و تبادل گرمایی رادیاتور و هوای محیط را افزایش داد. در نتیجه مایع خنک‌کننده و موتور بهتر خنک می‌شوند. موتور فن رادیاتور و پروانه‌های آن را بازدید کنید تا مطمئن شوید که به خوبی کار می‌کنند. اگر آن‌ها خراب یا مستهلک شده‌اند، لازم است تا آن‌ها را تعویض کنید.
 4. فیلتر هوای موتور
  فیلتر هوای موتور را به موقع تعویض کنید. اگر فیلتر آلوده باشد و نتواند به مقدار کافی هوا به موتور برساند، ترکیب سوخت و هوا در موتور از حالت استاندارد خارج می‌شود و موتور به خوبی نمی‌تواند کار کند.
 5. تنظیم نبودن موتور خودرو
  تنظیم بودن موتور خودرو شامل تنظیم بودن دقیق میزان سوخت و هوا و جرقه‌زنی در زمان صحیح باعث می‌شود تا راندمان موتور خودروی شما بیشتر شود و از تولید گرمای اضافی یا اتلاف سوخت جلوگیری شود. موتور خودرو را در دوره‌های منظم سرویس کنید تا همیشه در وضعیت ایده‌آل باشد. همچنین اگر شمع‌های خودرو خراب شده باشند، ممکن است عملکرد موتور از حالت صحیح خارج شود.
 6. وجود آلودگی در محفظه‌ی موتور
  بخشی از تبادل گرمایی موتور خودرو با محیط از طریق گردش هوا داخل محفظه‌ی موتور انجام می‌شود. اگر موتور خودرو آلوده است، با ابزار و روش مناسب آن را تمیز کنید تا هنگام گردش هوا در این محفظه، مقدار گرمای بیشتری از موتور به محیط منتقل شود.
 7. نمد زیر کاپوت
  در زیر کاپوت خودرو می‌بایست نمد با کیفیت مناسب وجود داشته باشد. اگر خودرو نمد ندارد یا آسیب دیده است یا به درستی نصب نشده است، آن را اصلاح کنید. این نمد باعث می‌شود تا گرمای زیاد خورشید روی درب موتور به داخل محفظه‌ی موتور راه پیدا نکند.
 8. لوله‌های هوا و منیفولد دود
  از سالم بودن لوله‌های ورودی هوا و منیفولد دود خودرو مطمئن شوید. اگر هر یک از این لوله‌ها آسیب دیده باشند یا به درستی نصب نشده باشند، ممکن است در جریان هوای تمیز و خنک ورودی به موتور اختلالی ایجاد شود و یا گرما و آلودگی موتور به جای هدایت به اگزوز در محفظه‌ی موتور گردش پیدا کند.

چه طور موتور خودرو را خنک کنیم ؟

اگر هیچ مشکلی در عملکرد معمول خودرو وجود ندارد و به دلیل گرمای زیاد هوا، موتور بیش از اندازه گرم می‌شود، با روش‌های زیر می‌توانید قدری در عملکرد این سیستم بهبود ایجاد کنید:

 1. به موتور خودرو استراحت دهید تا خنک شود
  مدتی در سایه توقف کنید و اجازه دهید تا دمای موتور کمتر شود و سپس به حرکت ادامه دهید
 2. تقویت فن رادیاتور
  اگر در منطقه‌ای با گرمای بسیار زیاد زندگی می‌کنید ممکن است لازم شود تا موتور قوی‌تری برای فن رادیاتور تهیه کنید
 3. میزان مصرف برق را در خودرو کمتر کنید
  از استفاده‌های غیرضروری مثل لامپ‌های اضافی یا فندک خودرو یا سیستم صوتی قدرتمند در خودرو خودداری کنید. همچنین کمتر از کولر خودرو استفاده کنید یا دمای آن را کمی افزایش دهید تا برق کمتری مصرف شود و فشار واردشده به موتور برای شارژ باطری کاهش یابد.
 4. وزن خودرو را کمتر کنید
  اگر وسایل اضافی در خودرو دارید آن را بردارید تا نیروی لازم برای حرکت خودرو کمتر شود
 5. وضعیت آیرودینامیک خودرو را حفظ کنید
  مقاومت هوایی باعث افزایش مصرف سوخت و ایجاد گرمای بیشتر می‌شود. بهتر است در حال حرکت به ویژه در سرعت زیاد، پنجره‌ها را ببندید و از فن خودرو استفاده کنید. اگر روی خودرو قطعات اضافی نصب کردید آن را حذف کنید. همچنین روی برخی از خودروها با نصب قطعات اضافی به صورت علمی می‌توانید مقاومت آن‌ها را در برابر هوا کاهش دهید.
 6. دور موتور خودرو را کاهش دهید
  از گاز دادن بیجا با دنده‌ی نامناسب خودداری کنید. هر زمان که لازم است دنده را سبک‌تر کنید تا موتور با دور کمتری کار کند و کمتر گرما تولید کند. در قسمت‌هایی از مسیر ممکن است با رعایت اصول ایمنی از دنده‌ی خلاص برای حرکت استفاده کنید تا موتور استراحت کند و در حال حرکت خنک شود.
 7. گاز و ترمز پی در پی را کنار بگذارید
  حرکت خودرو از حالت سکون و شتاب در زمان کوتاه به مقدار انرژی زیادی نیاز دارد. با رانندگی ملایم طوری که لازم نباشد پی در پی سرعت خودرو را کم و زیاد کنید، از خودروی خود محافظت کنید و مانع ایجاد گرمای اضافی و افزایش مصرف سوخت شوید.
 8. خودروی سفید خریداری کنید
  در مناطقی که گرمای هوا زیاد است، خودروهایی با رنگ سفید کمترین گرما را از خورشید دریافت می‌کنند و در نتیجه به خنک‌سازی کمتری نیز نیاز دارند.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *