فرانسه سرزمین اسرار هاست. سرزمینی که اتفاقات و وقایع عظیم و جریان سازی در آن رخ داده است. در مرکز و غرب این سرزمین زیبا برج‌ها و فانوسهایی وجود دارد که هنوز دلیل قطعی و منطقی برای ساختشان وجود ندارد . قرن دوازدهم را می توان قرن ساخت برج‌ها و یا فانوس‌های دریایی نامید .در طول قرن دوازدهم مردمی که در قسمت‌های مرکزی و غربی فرانسه زندگی می‌کردند، برج‌های کوچکی را در دهکده‌هایشان بنا کردند که در بالای آن‌ها پنجره‌ای نیز وجود داشت و درون آن شمعی روشن می‌کردند. این موضوع شباهت بسیاری به فانوس‌های دریایی داشت.

البته ساخت این فانوس‌ها محدود به کشور فرانسه نیست . در شمال آلمان و لهستان و همچنین جنوب انگلستان نمونه های بسیاری از این برج‌ها وجود دارد. اما ساختار فانوسهایی که در فرانسه ساخته شده است منظم تر است و معماری شکیل تری دارند . همچنین تعداد این فانوس ها در کشور فرانسه بسیار بیشتر از نقاط دیگر اروپاست.

اینکه چرا این برج‌ها ساخته شده و آیا اصلا از آن‌ها استفاده ای هم می شده هنوز مشخص نیست. فقط مردمان محلی گاهی به این موضوع اشاره داشته‌اند که این بناها در نزدیکی گورستان ها بنا شده تا اهالی دهکده ها و روستاهای نزدیک بتوانند به سرعت محل گورستان را شناسایی کرده و حتی با بالا رفتن از این برج‌ها و روشن کردن شمع برای مردگان خویش دعا کنند. اما پیچیدگی و خاص بودن این بناها توانسته گردشگران بسیاری را به کشور فرانسه علی‌الخصوص جنوب این کشور راهی کند.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *