شبا یا شناسه حساب بانکی ایران، یک شماره منحصر به فرد است که حساب‌های بانکی شما را در بانک‌های مختلف بدون توجه به بانک و شعبه‌ای که حساب در آن افتتاح شده است، از یکدیگر متمایز می‌کند.

این شناسه حساب بانکی عددی ۲۴ رقمی است و در ابتدای آن حروف انگلیسی IR برای کشور ایران قرار گرفته است.

در سیستم قدیمی، برای اینکه شماره حساب خود را به دیگران بدهید، لازم بود تا نام بانک را هم ارائه کنید و در سیستم‌های قدیمی‌تر، نام و کد شعبه نیز ضروری بود.

شبا

بدیهی است که با گسترش هر چه بیشتر این پوشش، طول شماره‌ی حساب نیز افزایش می‌یابد تا بتواند تعداد بیشتری شماره حساب و کشور و بانک و شعبه را پوشش دهد.

شبا از چه زمانی شروع به کار کرد ؟

شماره شبا از تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ معرفی و مورد استفاده قرار گرفت.

شماره شبا برای چه تراکنش‌هایی قابل استفاده است ؟

در حال حاضر سیستم‌های ساتنا و پایا که هر یک شرایط و سقف و کف‌های مبلغی متفاوتی دارند، برای انتقال پول از شماره شبا استفاده می‌کنند.

IBAN چیست ؟

شبا بر اساس استاندارد IBAN یا International Bank Account Number پیاده‌سازی شده است. در این سیستم بین‌المللی، هر شماره حساب می‌تواند تا ۳۴ حرف طول داشته باشد که بر اساس کشورهای مختلف متفاوت است. ولی ساختار کلی آن مشابه شماره شبا است.

آیا شبا جایگزین شماره حساب است ؟

شماره شبا سیستمی جدید برای شناسایی حساب‌ها است و در کنار شماره حساب‌های قدیمی کار می‌کند. به عبارت دیگر یک شماره حساب سنتی می‌تواند به شماره شبا تبدیل شود و برعکس آن نیز امکان‌پذیر است.

امنیت شماره شبا

شماره شبا یا IBAN حاوی دو شماره کنترلی است به این معنی که اگر یک یا چند شماره از حساب را به اشتباه بنویسید، این شماره غیرمعتبر می‌شود و قابلیت انتقال پول به حسابی اشتباه فراهم نمی‌شود.

نمونه شماره شبا

شماره شبا در هنگام انتقال بین سیستم‌های بانکی، به صورت پیوسته و بدون فاصلی ارسال می‌شود ولی معمولا هنگام نوشتن یا چاپ روی کاغذ برای آسانی استفاده، هر چهار رفم با یک فاصله از هم جدا می‌شود:

IR99 9999 0000 1111 2222 3333 44

روش دریافت شماره شبا

برای دریافت شماره شبا حساب‌های بانکی، می‌بایست به سایت یا شعب بانک‌ها مراجعه کنید و با وارد کردن شماره حساب اصلی، شماره شبا معادل را دریافت کنید.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *