عایق‌کاری کف و دیوارها و پشت بام ساختمان با روش‌های مختلفی قابل انجام است. یکی از روش‌های متداول در ایران که به دلیل کارایی مناسب، قیمت قابل قبول و در دسترس بودن مواد اولیه شامل قیر طبیعی و صنعتی در ایران متداول شده است، عایق‌کاری با استفاده از ایزوگام است.

ایزوگام نام تجاری یک نوع پوشش برای جلوگیری از نفوذ رطوبت برف و باران به داخل ساختمان است.

ایزوگام

ایزوگام معمولا با لایه‌ای از آلومینیوم به نام ایزوگام فویل‌دار پوشش می‌شود تا علاوه بر مقاومت در برابر نفوذ مایعات، نور خورشید را هم منعکس نماید. این کار باعث می‌شود تا گرمای کمتری به لایه‌های زیرین ایزوگام منتقل شود و در نتیجه عمر ایزوگام افزایش می‌یابد. علاوه بر این، باعث می‌شود تا گرمای خورشید در فصل تابستان کمتر وارد ساختمان شود و در زمینه‌ی صرفه‌جویی مصرف انرژی نیز اثرات خوبی را از خود بر جای می‌گذارد.

روش محاسبه قیمت ایزوگام

قیمت ایزوگام معمولا به همراه هزینه‌های جانبی مثل حمل و نقل و خرید و نصب و با احتساب هر متر محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر شما به ازای هر متر مربع از فضای مورد نیاز برای ایزوگام هزینه‌ی مشخصی را می‌پردازید. قیمت تعیین شده برای عایق‌کاری بر اساس کیفیت و نوع و برند ایزوگام متفاوت است.

قیمت ایزوگام در مقایسه با روش‌های سنتی قیرگونی کمتر و به صرفه‌تر است و در زمان کوتاهی با کمتری ایجاد آلودگی نصب و اجرا می‌شود.

انواع ایزوگام

ایزوگام برای مصارف مختلف به طور کلی به دو نوع ایزوگام فویل‌دار( دولایه ) و ایزوگام تک لایه تقسیم‌بندی می‌شود. ایزوگام فویل‌دار برای محل‌هایی که در معرض تابش نور خورشید است تولید شده است. زیرا نور خورشید در صورت برخورد مستقیم با مواد تشکیل دهنده‌ی ایزوگام، باعث از بین رفتن و آسیب دیدن آن می‌شود.

ایزوگام تک لایه برای استفاده در پی ساختمان و حمام و سرویس‌های بهداشتی کاربرد دارد. ایزوگام تک لایه و دولایه را ممکن است روی هم نصب کنند تا در محل‌هایی که امکان نفوذ رطوبت زیاد است، شرایط بهتری فراهم شود.

انواع دیگری از ایزوگام نیز وجود دارد که بر اساس نوع مواد اولیه‌ی مورد استفاده برای نصب در فصل زمستان یا نصب در فصل تابستان مناسب هستند و به ایزوگام تابستانی و ایزوگام زمستانی شهرت دارند. البته نصب ایزوگام در دمای معتدل همیشه بهترین گزینه است تا به دلیل سردی یا گرمی بیش از اندازه، نصب آن با بهترین کیفیت به انجام برسد.

کاربردهای ایزوگام

ایزوگام برای عایق‌کاری محل‌های مختلف از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. پشت بام
 2. سقف شیروانی
 3. تونل‌ها
 4. سدها
 5. پی ساختمان
 6. تراس
 7. کانال‌های آب‌رسانی و تاسیساتی
 8. حوضچه‌های صنعتی
 9. لوله‌های انتقال آب و گاز
 10. انبارها
 11. استخرها
 12. حمام
 13. آشپزخانه
 14. سرویس‌های بهداشتی

چسبندگی ایزوگام روی سطوح مختلف

ایزوگام در لایه‌ی زیرین دارای یک بخش از جنس قیر طبیعی یا مصنوعی است که باعث ایجاد چسبندگی بین لایه‌های بالایی و سطح مورد نظر می‌شود. اگر سطح عایق‌کاری دارای کیفیت یا نوع مناسب جهت چسبندگی ایزوگام نباشد، پیش از نصب ایزوگام، زیرسازی لازم می‌بایست به انجام برسد. این کار می‌تواند با استفاده از بتن، توری مرغی، پرایمر ایزوگام یا قیر و سایر مصالح ساختمانی ایجاد شود.

انتخاب اقلامی که بتواند این نیاز را به خوبی مرتفع کند، باعث افزایش کیفیت نصب و در نتیجه افزایش عمر کارکرد ایزوگام می‌شود. یک نصب بدون دقت و بدون رعایت اصول فنی لازم، نتیجه‌ی دلخواه را دور از دسترس قرار می‌دهد و هزینه‌های زیادی برای ترمیم یا تعویض ایزوگام بر مصرف‌کننده بار می‌کند.

نصب ایزوگام در تهران

در ادامه فهرست برخی از ارائه دهندگان خدمات خرید و نصب ایزوگام را مشاهده می‌نمایید:

 1. ایزوگام آداک عمران
 2. سلام ایزوگام
 3. ایزوگام ۳۶۰
 4. آسان ایزوگام
 5. ایزوگام سپید بام البرز
 6. ایزوگام برگ
 7. ایزوگام کار

قیمت نصب ایزوگام در تهران

 1. قیمت ایزوگام ۳۶۰
 2. قیمت ایزوگام آداک عمران
 3. قیمت ایزوگام آسان ایزوگام
 4. قیمت ایزوگام برگ
 5. قیمت ایزوگام سلام
 6. قیمت ایزوگام سپید بام البرز

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *