گوشی‌های موبایل هوشمند برای حفظ امنیت اطلاعات شما و نرم‌افزارهایی که روی گوشی نصب می‌کنید، کنترل دسترسی به بخش‌های مختلف نرم‌افزار و سخت‌افزار گوشی را محدود می‌کنند.

برای مثال شما نمی‌توانید به طور مستقیم فایل‌های هسته‌ی سیستم‌عامل را مشاهده کنید یا آن‌ها را تغییر دهید. محدودیت‌های متعددی نیز برای نرم‌افزارهای نصب شده روی گوشی در نظر گرفته شده تا این نرم‌افزارها هم نتوانند هر فعالیتی را انجام دهند.

هنگام نصب برنامه‌ها، این نرم‌افزارها اگر به ویژگی‌های خاصی نیاز داشته باشند، از شما پرسیده می‌شود که آیا اجازه می‌دهید تا این برنامه فعالیت مورد نظر را انجام دهد ؟

مثلا هنگامی که از نرم‌افزارهای پیام‌رسان مثل تلگرام استفاده کنید، از شما پرسیده می‌شود که آیا اجازه می‌دهید تا برنامه به دوربین گوشی شما دسترسی پیدا کند ؟

روت کردن گوشی

روت کردن( آنلاک کردن ) به چه معنی است ؟

با وجود اینکه انجام بسیاری از کارها با صدور اجازه توسط شما امکان‌پذیر است ولی تعداد قابلی توجهی از دسترسی‌ها همچنان به طور کلی وجود ندارد و نه شما و نه برنامه‌ها نمی‌توانند آن فعالیت‌ها را انجام دهند. این گونه فعالیت‌ها معمولا شامل عملکردهای دسترسی به سخت‌افزار یا دسترسی مستقیم به فضای ذخیره‌سازی سیستم عامل است.

روت کردن یا آنلاک کردن فرآیندی است که دسترسی شما به گوشی در حالت بدون محدودیت درمی‌آید. این کار می‌تواند برای شما مزایایی به همراه داشته باشد و از طرف دیگر می‌تواند باعث شود تا برنامه‌های مخرب به اطلاعات حساس شما دسترسی پیدا کنند.

یکی از دلایلی که معمولا کاربران گوشی‌ها را آنلاک می‌کنند، دریافت اجازه‌ی نصب نرم‌افزارهایی است که به دلیل دستکاری شدن یا شکستن قفل امکان نصب آن‌ها وجود ندارد.

خطرات آنلاک کردن یا روت کردن گوشی

برای مثال یک نرم‌افزار مخرب می‌تواند به اطلاعات ذخیره‌شده توسط پیام‌رسان شما دسترسی پیدا کند و آن‌ها را سرقت کند. یا ممکن است به رمزهای ذخیره شده روی مرورگر شما دسترسی پیدا کند و از آن‌ها سوء استفاده کند.

بنابراین بهتر است مگر در مواردی که ناچار هستید، گوشی را آنلاک یا روت نکنید و اجازه دهید تا سیستم‌عامل کنترل دسترسی را در اختیار داشته باشد.

روت کردن به چه صورت انجام می‌شود ؟

بسته به اینکه سیستم عامل گوشی شما اندروئید یا آیفون باشد و سخت‌افزار شما از چه برندی باشد، روش‌ها و ابزارهای متعددی در اینترنت موجود است که باید جستجو کنید و آن را انجام دهید.

دقت کنید که روت کردن یا آنلاک کردن گوشی ممکن است به سخت‌افزار و نرم‌افزار شما آسیب بزند. بنابراین اگر اطمینان ندارید که نرم‌افزارها و روش‌های روت کردن چه طور عمل می‌کنند و احتمال خرابی گوشی چقدر است، این کار را انجام ندهید.

۲ نظر در مورد «روت کردن گوشی به چه معنی است ؟»

    • با سلام
      بسته به ابزار و روشی که برای روت کردن گوشی استفاده کنید، ممکن است گزینه‌ای برای برگشتن به حالت اصلی هم وجود داشته باشد

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *