کارمزد یا حق‌الزحمه قانونی خدمات بنگاه املاک برای فروش و رهن و اجاره ملک در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز با فرمول‌های زیر انجام می‌شود. لازم به ذکر است برای محاسبه کمیسیون املاک شهر‌های دیگر می‌بایست به فرمول اعلام شده توسط اتحادیه مشاورین املاک همان شهر مراجعه نمایید.

محاسبه آنلاین کمیسیون مشاورین املاک

برای محاسبه کمیسیون املاک، فیلدهای زیر را به دقت پر کنید و روی دکمه‌ی «محاسبه» کلیک کنید:اطلاعات خواسته شده را پر کنید

کمیسیون املاک

فرمول محاسبه کمیسیون املاک در تهران( قانون جدید ۱۳۹۹/۶/۲۹ )

روش جدید محاسبه کمیسیون املاک برای خرید و فروش و رهن و اجاره در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ابلاغ شد و در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ همچنان معتبر است و مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

۱- فروش ملک

حق کمیسیون فروش ملک ۲۵ صدم درصد مبلغ معامله از هر طرف می‌باشد. همچنین ۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مبالغ اضافه خواهد شد.

۲- رهن و اجاره ملک

مبلغ حق‌الزحمه رهن و اجاره به صورت ثابت معادل ۲۵ درصد اجاره ماهیانه + نیم صدم درصد از مبلغ رهن از هر طرف معامله است. تمدید رهن و اجاره با یک دهم مبلغ فوق انجام خواهد شد. مانند فروش ملک، ۱۰ درصد مالیات نیز به این مبالغ افزوده می‌شود.

۳- متمم قرارداد

اضافه کردن متمم به قرارداد فروش و رهن و اجاره رایگان است.

فرمول محاسبه کمیسیون املاک در شیراز

۱- فروش ملک

تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، نیم درصد از مبلغ معامله از هر طرف دریافت می‌شود. بیش از ۵۰۰ میلیون تومان، ۲۵ صدم درصد از مازاد ۵۰۰ میلیون تومان به مبلغ افزوده می‌شود. همچنین ۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مبالغ اضافه خواهد شد.

۲- اجاره ملک

مبلغ حق‌الزحمه اجاره به صورت ثابت معادل ۲۵ درصد اجاره ماهیانه از هر طرف معامله است. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۳۰ هزار تومان اجاره محاسبه می‌شود. مانند فروش ملک، ۱۰ درصد مالیات نیز به این مبالغ افزوده می‌شود.

فرمول محاسبه کمیسیون املاک در مشهد

۱- فروش ملک

تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان، مبلغ ۳ دهم درصد از مبلغ، مازاد بر این، تا سقف ۸۵۰ میلیون تومان، ۲ دهم درصد و در نهایت کل مبلغ دریافتی مشاور املاک می‌بایست کمتر از ۲ میلیون تومان از هر طرف معامله باشد.

۲- رهن و اجاره ملک برای اجاره اول

مبلغ کمیسیون حداکثر ۸۰۰ هزار تومان و معادل ۷ روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۶ هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌شود.

۳- رهن و اجاره ملک برای تمدید

مبلغ کمیسیون حداکثر ۵۰۰ هزار تومان و معادل ۳ روز اجاره می‌باشد. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۶ هزار تومان کمیسیون محاسبه می‌گردد.

فرمول محاسبه کمیسیون املاک در اصفهان

۱- فروش ملک

تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان، نیم درصد از مبلغ معامله از هر طرف دریافت می‌شود. بیش از ۲۰۰ میلیون تومان، ۲۵ صدم درصد از مازاد ۵۰۰ میلیون تومان به مبلغ افزوده می‌شود. همچنین ۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مبالغ اضافه خواهد شد.

۲- اجاره ملک

مبلغ حق‌الزحمه اجاره به صورت ثابت معادل ۲۵ درصد اجاره ماهیانه از هر طرف معامله است. به ازای هر یک میلیون تومان رهن، ۷۵۰۰ تومان اجاره محاسبه می‌شود. مانند فروش ملک، ۱۰ درصد مالیات نیز به این مبالغ افزوده می‌شود.

دریافت کمیسیون‌های بیشتر از کمیسیون قانونی

بنگاه‌های مشاور املاک معمولا مبالغی بیشتر از کمیسیون قانونی دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، قبل از خرید و فروش در خصوص کمیسیون بنگاه املاک توافق‌های لازم را انجام دهید تا در زمان نهایی شدن معامله بدون چالش بتوانید خرید و فروش و اجاره را انجام دهید.

به‌روزرسانی‌ها

 • ۱۴۰۳/۳/۳ - میزان مالیات بر ارزش افزوده مطابق قانون جدید سال ۱۴۰۳ از ۹ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافت

۷۸ نظر در مورد «محاسبه آنلاین کمیسیون مشاورین املاک»

  • با سلام
   این شما هستید که مبلغ را پرداخت می‌کنید. اگر رضایت ندارید که مبلغی بیشتر پرداخت کنید نباید این کار را انجام دهید
   اگر هم قبلا شما را فریب داده‌اند و مبلغی بیشتر از شما دریافت کرده‌اند، می‌بایست از یک مشاور حقوقی مشورت بگیرید.

  • سلام .
   با مراجعه به اتحادیه املاک مربوط به منطقه ای که ملک در اون قرارداره می تونید طرح شکایت کنید .
   من مواردی دیدم که طرفین معامله کردن و بعد از بنگاه دار شکایت کردن و مازاد کمیسیون دریافتی رو بنگاه دار مجبور شده پس بده .

 • رضا وفائی می‌گوید:

  با سلام بنده یک ملکی را از سایت دیوار پیدا کردم و با فروشنده توافق کردیم که مبلغ135میلیون تومان معامله کنیم و بنگاه ضمن اینکه در مبایعه نامه ذکر کرده که ازطرفین قرارداد حق التحریر جهت ثبت کد رهگیری دریافت گردیده از هر یک از ما 600هزار تومان دریافت کرده آیا این قانونی است؟

 • سلام اگر از یه بنگاه شکایت داری ولی بنگاه داره خودش مامور شکایات من باید از این شخص و رییسش که پشتیبان ایشونه به کی شکایت کنم

 • احد منصور صفائیان می‌گوید:

  از ارایه نرم افزار متشکرم. بنگاههای املاک معمولا انسانهای درستکاری نیستند وباید با اطلاعات دقیق وکامل با آنها روبرو شد.

 • احد منصور صفائیان می‌گوید:

  آیا بین کمسیونی که بابت انلاک تجاری ومسکونی اخذ میگردد تفاوتی وجود دارد.

  • خیر در این زمینه تفاوتی وجود ندارد و صرفا متغیرهایی که در نرم‌افزار موجود است در محاسبه کمیسیون ملک موثر هستند

 • سلام من مبخام خونه رو ۵۵میلیون تومان رهن کنم طبق محاسبه شما کمیسیون ۴۵۰۰۰۰ تومان مبشه منتهی بنگاهی میگه نرخنامه تغییر کرده و مبشه ۵۵۰۰۰۰ .آیا درست میگه؟

 • مهدی نوروزی می‌گوید:

  سلام .لطفا درصورتی که نسبت به حق الزحمه بنگاه اطلاعاتی ندارید ،اطلاعات نادرست ندهید.طبق نرخ نامه مصوب1395/01/15معاملات خریدو فروش املاک تا سقف پانصدمیلیون تومان نیم درصدمعامله ازهرطرف معامله میباشدومعاملات خریدوفروش املاک بالاترازپانصدمیلیون تومان،تاپانصد میلیون تومان اول طبق بند الف مصوبه مذکورونسبت به مبلغ مازاد،بیست وپنج صدم درصدمبلغ موردمعامله ازهرطرف معامله می باشد+9درصدارزش افزوده.اگر عزیز مشکلی داشت درواتس آپ درخدمت شما دوستان هستم.

 • سلام وقتتون بخیر. ببخشید اگه مالک و مستاجر خود همدیگر را پیدا کنند و تنها برای قرار داد نویسی به یک بنگاه مراجعه کنند هزینه قرارداد نویسی بنگاه کمتر می شود یا خیر؟

 • با سلام
  امسال میزان درصد معقول افزایش اجاره برای تمدید قرارداد خونه ای که در اون ساکنیم چقدره؟ منزل من سمت آزادیه.

 • کریم زاده می‌گوید:

  سلام من یه خونه رهن واجاره کردم ۲۰میلیون رهن ..اجاره ۹۰۰هزار ... املاک از من ۳۰۰هزار کمیسیون گرفته .. ایا با توجه به محاسبه شما خیلی بیشتر از من پول نگرفته ؟؟ و اینکه قرارداد با کد رهگیری داد که گفت ۵۰هزاربابت این قرارداد میگیرم ... لطفا راهنمایی کنید

  • آن طور که شما توضیح دادید، مبلغ را حتی مقداری کمتر هم از شما دریافت کردند. برای محاسبه مقادیر را به دقت در فیلدها وارد کنید و محاسبه نمایید که هر طرف معامله چه مبلغی را باید پرداخت کنند

 • سلام خسته نباشید
  مایه ملکی رودرهفشجان دراستان چهارمحال خریدیم ۴۳۸۰۰۰۰۰۰چهارصدوسی وهشت میلیون حق کمسیون بنگاه دارچقدمیشه ممنون

 • با سلام
  من به عنوان یک شهروند که هم ملک خریدم و هم فروختم، یک سوال اساسی از این مسئول داشتم: مگر کاری که برای یک ملک 50 متری میشه با کاری که برای یک ملک 200 متری میشه فرق داره؟
  در هر دو حالت، املاکی اطلاعاتی که از مالک گرفته رو سایت میذاره، یا آگهی های مختلف رو جمع میکنه و به اسم خودش دوباره آگهی میکنه و بعد (...) منتظر میشه تا یکی زنگ بزنه. بعد تلفنش رو بر میداره و سعی میکنه طرف رو در تله بندازه!
  باید دریافتی املاکی ها برای هر معامله، ثابت باشه و تابع قیمت ملک نباشه. اینجوری دیگه انگیزه ای برای املاکی ها نمیمونه تا در جهت افزایش قیمت ها هم تلاش داشته باشند.
  با سپاس از شما

  • دوست عزیز شما برای املاکی ها خوب میبری و میدوزی این ادم هایی که ادعا میکنند کار راحتی هست لطفا یک ماه بیان تو کار املاک ببینم عرضه اینو دارن ریالی درامد داشته باشن تو این کار

 • سلام
  با نهایت احترام وادب خدمت همکاران محترم (مشاوراملاک)و هموطنان عزیزم
  (مشاوراملاک مجاز)هستم زمانی که فروشنده به بنگاه املاک حضورپیدامیکند و ملک خودش را میخواهد بفروشد عنوان میکند که(کمیسیون)نمی دهم و این مبلغ بفروش باقی مانده مال خودت خوب مشاوراملاک قیمت منطقه رودارد بعداز روزها و هفته ها مشاور آمدو رفت زیادی میکند و به نتیجه میرسد عقد منعقدمیشود فروشنده به خواسته خودش میرسد و مشاوراملاک 45%حق مشاور9%مالیات برارزش افزوده و مخارج دیگر را می پردازد مبلغی هم برای خودش با این مسئولیت سنگین می ماند و فروشنده محترم یک دفعه یادش میاد که برم اتحادیه و یا اتاق اصناف شاید این مشاوراملاک ترسید مبلغ اضافه که این همه زحمت کشیده و مرا به خواسته ام رسانده بگیرم الله وکیل منصفانه نیست حرام است بدلیل اینکه فروشنده محترم خودش شرط گذاشته است انشاالله کسی نان حرام به خانه نبرد موفق باشید

 • اهوازی می‌گوید:

  با تشکر از زحمات مدیر سایت
  هرچند سایتهای مختلفی از این قبیل اطلاعات را به اشتراک گذاشتن ولی کار شما نیز ستودنی وقابل تقدیر است

 • محمد عابدزاده می‌گوید:

  سلام.
  هزینه کمیسیون در این سایت برای فروش خانه 300 میلیونی در مشهد حساب شد. شد 981000 تومان برای هر طرف معامله (نرخ کمیسیون= 0.3 درصد). آیا این هزینه کمیسیون مربوط به سال 98 است یا نه؟

 • مجید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید برای فروش خانه به مبلغ 85000000تومان خریدار وفروشنده چقدر باید کمیسیون بدن بنگاه ممنون میشم جواب بدین

 • ... خود خریدار و فروشنده باهم آشنا باشن و فقط برای کد رهگیری مراجعه کنند به بنگاه چقدر باید بدن؟ هیچ محاسبه ای برای این وجود نداره. یعنی برای ملک یک میلیاردی فقط ثبت بخان انجام بدن حداقل مبلغی که برای کد و ثبت در سامانه میشه داد چقدر هستش؟

 • معصومه می‌گوید:

  سلام. در قرارداد 18 ماهه رهن کامل، میزان کمیسیون چقدر تغییر خواهد کرد؟ برای یک سال میزان یک میلیون و 445هزار تومان شده است. ممنون

 • سلام
  بنده ملکی فروختم و بنگاه بابت کمیسیون ازبنده درخواست مبلغ ۳ و ۵۰۰ دارد ولی کمیسون واقعی حدود یک نیم است ک البته طی توافق بر سر قیمت مشخص اما ب آن قیمت فروش نرفته بنده چطور میتوانم این موضوع را بطور عادلانه حل کنم
  باتشکر

 • سعیده می‌گوید:

  سلام کمیسیون داخل شیراز واقعا اینطوری محاسبه میشه؟؟مثل تهرانه یعنی !!درسته؟؟اما میگن شیرازکمتراز تهرانه که

 • سلام .
  اگر خانه ای را بخواهیم زیر قیمت بفروشیم ( خانه 1 میلیاردی را برای فروش بین اعضا خانواده 1 میلیون قیمت بگذاریم ) امکان پذیر هست ؟

  • با سلام
   اگر منظور شما کمیسیونی است که در این حالت به املاک پرداخت می‌کنید، قطعا هیچ املاکی با این نرخ از شما قبول نمی‌کند و باید توافق کنید
   اگر منظور شما مسائل حقوقی و ... است، به این مطلب مرتبط نیست و از متخصصین مربوط باید سوال بپرسید

 • علی رضا می‌گوید:

  سلام
  اگر بنگاه دار مبلغی از قیمت ملک را هنگام تنظیم قولنامه از خریدار گرفته و سپس انرا بعنوان حق کمیسیون فروشنده منظور کند وحاضر نشود طبق تعرفه بگیرد باید کجا شکایت کنیم؟

 • سلام
  اگر مالک و مستاجر فقط برای تمدید قرارداد اجاره خانه به مشاور املاک مراجعه کنند مبلغ کمیسیون مشاور املاک چقدر میشه؟

  • هزینه ثبت تمدید در شهر تهران تفاوتی با ثبت اولیه ندارد. ممکن است به صورت توافقی بتوانید مبلغ کمتری پرداخت کنید

 • سلام بنده در تهران ی خانه اجاره کردم در تاریخ ۹۸/۱۱/۲۶
  پول پیش ۲۸ ملیون اجاره ماهیانه ۱ملیون
  مشاور املاک سهم کمسیون رو برای هر نفر گفته ۵۱۰ هزار تومان
  میخواستم ببینم درسته ؟

 • با سلام و احترام بر حسب وظیفه شرعی خود میخواستم مطلب مهمی را خدمت مشاورین املاک عرض کنم. وقتی صنف شما مبلغی را تعیین میکند موظف هستید همان مقدار و نه بیشتر مبلغی از مشتری بگیرید البته میتونید کمتر بگیرید ولی بیشتر نه. اگر شما مبلغی بیشتر گرفتید این هم خلاف قانون است و اگر گزارش شود با شما برخورد میشود و هم مهم تر از همه اینکه مبلغ بیشتر گرفتن شرعا حرام و حق الناس است و به مشتری مدیون میشوید. این توافقات مسئله عرف بودن و توافق کردن که جنبه تحمیلی دارد اصلا اعتباری ندارد. با توجه به این چند روزی بیشتر در این دنیا نیستیم ارزش ندارد اینگونه با این حق الناس ها و این پولهای حرام آخرت خود را تباه و جهنمی کنیم. تاثیر پول حرام فقط در آخرت نیست بلکه در دنیا هم عوارضی دارد و مشکلات فراوانی برای انسان و نسل و فرزندانش ایجاد میکند.

 • علیرضا می‌گوید:

  رواج این قبیل بی قانونی ها و تخطی از قواعد باعث میشه تا من کارمند هم ادعا کنم دو نوع درآمد داریم یکی قانونی ویکی هم عرف جامعه و برای انجام امورات مردم توقعاتی خارج از قوانین داشته باشم / بایست اتحادیه املاک و یا قوه محترم قضائیه وارد کار بشود و پس از بررسی اگر حق با بنگاه دارن املاک است درصد آنها را بصورت قانونی افزایش بدهد واگر نیست مانند شهرستانی که بنده ساکن هستم چند تا بنگاه را پلپ کند تا سایر بنگاه داران دریافتی های خود را شفاف وبر اساس قوانین اعلامی از سوی اتحادیه انجام بدهند

 • سلام اگه حق زحمت مشاور املاک را ۱۰ ماه بعد تصویه کنند و رشد قیمت زمین ۴ برابر شده باشد حق زحمت مشاور املاک همان ۱۰ ماه پیش است

  • با سلام
   حق مشاور املاک بر اساس مبلغ زمان معامله است، اگر در زمان معامله توافق شود که حق مشاور ۱۰ ماه دیگر پرداخت شود که جای بحثی نیست و اگر قرار بوده مثلا یک ماه دیگر پرداخت کنند و پرداخت نکرده‌اند، یک دعوای حقوقی عادی است که به قیمت ملک در طول زمان ارتباطی ندارد

 • حق کمیسیون شیراز اینی که شما نوشتین نیست. بر چه اساسی شیرازو با تهران یکی میدونید. انحادیه شیراز زنگ زدم گفتن حق کمیسیون خرید و فروش 25 صدم درصد از هر طرف معامله. و برای رهن و اجاره 25 صدم درصد از اجاره ماهیانه. لطفا اصلاح کنید

  • لطفا منبع معتبری معرفی کنید تا پس از بررسی اصلاح شود. فرمول بالا بر اساس اطلاعات مکتوب در اینترنت نوشته شده است.

 • مهران نوجوان می‌گوید:

  متاسفانه برنامه اصلا درست کار نمیکند من برای محاسبه میزان کمسیون رهن به مبلغ 850000000 تومن استفاده کردم . اما جوابی که بهم داد4250000000 تومن بود واقعا خنده داره

 • سلام من تو بندر عباس معامله کردم میگه ۱ درصد از دو طرف...زنگ زدم اتحادیه اونم همونو میگه چرا اینقدر فرق داره با تهران و اصلا قانونی هست؟

 • قاسم سعیدی می‌گوید:

  محاسبات مربوط به تهران (جدید) غلط است
  بابت رهن ۵۰ میلیون با اجاره ماهانه ۴ میلیون آیا این رقم میشه ؟؟؟؟؟ ۲۷۲٬۵۰۱٬۰۹۰٬۰۰۰ تومان
  ۲۷۲ میلیون کمیسون برای ۵۰ میلیون رهن ؟!

 • باسلام.بنده کارگاهی رو درشهر لار استان فارس اجاره کردم ماهی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان‌. الان چه مبلغی رو من سهم خودم بابت کمیسیون باید به بنگاه‌داری بدم.بهم گفته ۱ میلیون و ۲۰۰ سهم شماست وباید بدی.

 • مشاورین املاکی که در زمینه اجاره باغ ویلا فعالیت میکنند,به این نکته توجه کنند که کمیسیون باغ ویلا یک سوم و همانند املاک تجاری محاسبه میشود

 • با سلام. کسانیکه به بنگاه‌های املاک توهین کردن خودشون را مدیون کردند. این قشر هم زحمت خودشان را میکشند و کاری قانونی و با مجوز دارند و اکثرا هم برابر نرخ عمل میکنند. بدون حضور مشاور املاک اصلا این چرخ نمی‌چرخد.
  ولی گاهی خریدار یا فروشنده از قبل توافقی با مشاور املاک میکنند که مثلاً
  اگر ملک من را فروختی یا فلان ملک را برایم خریدی من خودم یک درصد کمیسیون با رضایت پرداخت میکنم ولی بعد از اتمام کار و اینکه خرشان از پل گذشت خلاف تعهد خودشون عمل میکنند یا شکایت میکنند که املاک مبلغ اضافه گرفته یا مبلغ را نمیدهند.
  استاد گرامی در اینصورت مشاور املاک چکار باید بکند؟
  با سپاس

  • داداش کسی که بنگاه املاک زده متاسفانه اطلاعات حقوقی نداره از ۱۰۰۰ تا شاید اندازه انگشت های دست طرف اسم چهار تا خیار رو بلد نیست بعد می گه اگه مشکل پیش اومد حلش می کنم

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *