به دلیل قیمت بسیار زیاد مسکن، اغلب افراد برای خرید می‌بایست از وام استفاده کنند. وام‌های مسکن که به طور خاص توسط بانک‌های تخصصی پرداخت می‌شود دارای شرایط و ویژگی‌هایی است که اگر می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، لازم است تا با جزئیات مربوط آشنایی پیدا کنید. در این مطلب تمام مطالبی که برای دریافت وام مسکن مورد نیاز شماست را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مسکن

سقف پرداخت وام مسکن

بر اساس مصوبه‌ای که در شورای پول و اعتبار تصویب شده است، سقف وام مسکن در سال ۹۸ برای افراد مختلف در شهر‌های مختلف به صورت زیر است:

تهرانانفرادی: ۱۰۰ میلیون تومان
زوجین: ۲۰۰ میلیون تومان ( هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان )
شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیتانفرادی: ۸۰ میلیون
زوجین: ۱۶۰ میلیون تومان ( هر نفر ۸۰ میلیون تومان )
سایر مناطق شهریانفرادی: ۶۰ میلیون تومان
زوجین: ۱۲۰ میلیون تومان ( هر نفر ۶۰ میلیون تومان )

شرایط دریافت وام

یکی از شرایط اصلی برای دریافت وام مسکن این است که واحد خریداری شده می‌بایست زیربنایی کمتر از ۱۰۰ متر مربع داشته باشد و وام مسکن به واحد‌های بزرگتر تعلق نمی‌گیرد.

سود و مدت بازپرداخت وام

مدت بازپرداخت وام می‌تواند تا ۱۵ سال تعیین شود. همچنین سود پرداختی برای وام سالیانه ۹.۵ درصد تعیین شده است.

مقدار اقساط وام

برای محاسبه‌ی آنلاین مقدار اقساط و سود بر اساس مقدار وام دریافتی و مدت زمان بازپرداخت، از ابزار آنلاین محاسبه اقساط وام استفاده کنید.

خرید برگه تسهیلات مسکن

برای دریافت وام لازم است تا به نسبت وام مورد نیاز، برگه ممتاز تسهیلات وام مسکن از بازار بورس خریداری نمایید. مبلغی که برای خرید این برگه‌ها صرف می‌شود حداقل معادل یک دهم مبلغ وام خواهد بود. بنابراین اگر وام دریافتی ۱۰۰ میلیون تومان باشد، حداقل ۱۰ میلیون تومان و اگر وام دریافتی ۸۰ میلیون تومان باشد، حداقل ۸ میلیون تومان بیشتر بابت خرید این برگه‌ها صرف خواهد شد.

با خرید هر برگه، مبلغ ۵۰۰ هزار تومان وام قابل دریافت است. برای مثال جهت دریافت ۱۰۰ میلیون وام، باید ۲۰۰ برگه خریداری نمایید. قیمت روز برگه‌های حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در این صفحه قابل مشاهده است.

به عبارت دیگر با توجه به اینکه مبلغ کمتری از وام در نهایت به دست شما می‌رسد، سودی که بابت دریافت وام می‌پردازید، حدود ۴ درصد بیشتر از مبلغی است که به طور رسمی اعلام می‌شود.

سپرده گذاری برای دریافت وام

اگر نمی‌خواهید با خرید برگه ممتاز تسهیلات دریافت کنید، می‌بایست مبلغی را در بانک سپرده گذاری کنید و مدتی منتظر بمانید تا بتوانید وام مورد نظر را دریافت کنید.

به ازای هر مبلغی که بخواهید وام دریافت کنید، نیمی از مبلغ را به مدت یک سال می‌بایست در بانک سپرده‌گذاری نمایید. برای مثال جهت دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام، می‌بایست مبلغ ۵۰ میلیون تومان را به مدت یک سال در بانک بگذارید.

وام ترکیبی( وام مسکن + وام جعاله تعمیرات مسکن )

علاوه بر وام مسکن، وام دیگری نیز همراه با وام مسکن قابل دریافت است که وام جعاله نام دارد و در حال حاضر با سود ۱۷.۵ درصد عرضه می‌شود. این وام با عنوان تعمیرات خانه شناخته می‌شود ولی در حقیقت ابزاری برای افزایش قدرت خرید به حساب می‌آید. مقدار این وام برای هر واحد مسکونی ۴۰ میلیون تومان است و با احتساب وام مسکن اصلی، جمعا مطابق جدول زیر قابل دریافت است:

تهرانانفرادی: ۱۴۰ میلیون تومان
زوجین: ۲۴۰ میلیون تومان
شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیتانفرادی: ۱۲۰ میلیون
زوجین: ۲۰۰ میلیون تومان
سایر مناطق شهریانفرادی: ۱۰۰ میلیون تومان
زوجین: ۱۶۰ میلیون تومان

لازم به ذکر است که برای دریافت وام جعاله تعمیرات هم لازم است سپرده‌گذاری انجام شود یا اوراق وام از بازار بورس خریداری شود که البته با توجه به سود بیشتر این وام نسبت به وام مسکن، قیمت برگه‌های دریافت وام جعاله به مراتب کمتر از وام مسکن است.

یک نظر در مورد «شرایط وام مسکن در سال ۱۴۰۰»

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *