هک شدن گوشی موبایل مشکلی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کنید. هرچند اطلاعات مهمی روی گوشی نداشته باشید که هکرها قصد سرقت آن را داشته باشند، با این حال هک شدن گوشی می‌تواند خطراتی برای دوستان شما و اعضای نزدیک خانواده‌ی شما به همراه بیاورد.

یک گوشی هک شده می‌تواند کارهایی را از طرف شما انجام بدهد و یا پیام‌هایی را ارسال کند یا تماس‌هایی با دیگران بگیرد، بدون اینکه شما از آن باخبر شوید.

هک شدن گوشی

روش‌های تشخیص هک شدن گوشی

هک شدن گوشی ممکن است به آسانی قابل تشخیص نباشد و اگر دقت کافی روی عملکردهای گوشی نداشته باشید ممکن است متوجه آن نشوید. با افزایش دقت و بررسی موارد زیر ممکن است بتوانید این موضوع را کشف کنید.

 1. کند شدن گوشی
  یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که ممکن است برای گوشی شما رخ بدهد، کند شدن غیرعادی گوشی است. اگر به تازگی گوشی شما سرعت کمی پیدا کرده است و فضای کافی خالی روی گوشی وجود دارد و نرم‌افزار جدیدی نیز نصب نکرده‌اید، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل امنیتی روی گوشی باشد.
 2. خالی شدن زودتر از موعد باتری یا داغ شدن بی دلیل گوشی
  اگر باطری شما مشکلی ندارد ولی زودتر از معمولی خالی می‌شود یا گوشی بدون دلیل گرم می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از فعالیت یک نرم‌افزار مخرب روی گوشی باشد.
 3. نمایش پیام‌های تبلیغاتی و ناخواسته
  این پیام‌ها ممکن است در مرورگر وب یا در محیط گوشی یا در هر نرم‌افزار دیگر قابل مشاهده باشند. باید بررسی شود که این پیام‌ها از کجا در حال ارسال هستند.
 4. بسته شدن گاه و بیگاه نرم‌افزارهای مختلف
  به طور عادی نرم‌افزارهای گوشی نباید مشکلی ایجاد کنند و بدون دلیل بسته شوند. اگر این اتفاق چندین بار رخ بدهد، می‌تواند علامتی از خرابکاری یک ویروس باشد.
 5. تماس‌ها یا پیام‌هایی به دیگران ارسال می‌شود که شما از آن خبر ندارید
  یک ویروس ممکن است پیام‌هایی به دوستان شما بفرستد یا تماس‌هایی برقرار کند بدون اینکه شما کاری انجام داده باشید.
 6. اینترنت گوشی شما بیش از اندازه در حال مصرف است
  اگر فعالیت خاص اینترنتی انجام نداده‌اید ولی بسته‌های اینترنت شما به زودی به پایان می‌رسند، ممکن است یک ویروس در حال ارسال و دریافت اطلاعات با اینترنتی گوشی شما باشد.
 7. نصب نرم‌افزار ویروس‌یاب و بررسی گوشی
  همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای مخصوص که برای شناسایی ویروس‌ها ساخته شده‌اند استفاده کنید و گوشی خود را برای وجود نرم‌افزارهای مخرب اسکن یا بررسی کنید.

اگر گوشی من ویروسی شده است چه کاری باید انجام بدهم ؟

اگر اطمینان دارید که گوشی شما ویروسی شده است، ممکن است این ویروس کنترل یک نرم‌افزار یا کل گوشی شما را در اختیار گرفته باشد. در صورتی که یک نرم‌افزار به ویروس آلوده شده باشد، با حذف کامل آن نرم‌افزار یا انجام تنظیمات مربوط در آن ممکن است بتوانید ویروس را از بین ببرید.

اگر ویروس کنترل کل گوشی را در دست گرفته است، دو راه پیش روی شماست:

 1. با نصب نرم‌افزارهای ویروس‌یاب روی گوشی، سعی کنید این ویروس را شناسایی و حذف کنید.
 2. با Reset کردن کامل گوشی و نصب مجدد نرم‌افزارها و کپی مجدد اطلاعات روی گوشی، از شر نرم‌افزار مخرب رها شوید.

کمک گرفتن از متخصصین

اگر مطمئن نیستید که گوشی شما آلوده شده است یا می‌خواهید گوشی آلوده‌شده‌ی خود را پاکسازی کنید، از یک متخصص که در این زمینه تجربه دارد، کمک بگیرید.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *