فیلتر هوای خودرو یکی از قطعات مربوط به بخش سوخت‌رسانی است. این قطعه هوای محیط را پاکسازی می‌کند و این هوا پس از ترکیب با بنزین وارد موتور خودرو می‌شود. عملکرد صحیح فیلتر هوا از چند جهت دارای اهمیت است:

  1. عبور میزان مورد نیاز هوا مخصوصا در دور موتور بالا
  2. عدم عبور آلاینده‌های موجود در هوا مثل گرد و خاک و ذرات معلق
  3. عدم ایجاد مقاومت زیاد در برابر مکش هوا
  4. عملکرد صحیح در شرایط مختلف مثل گرما و سرما و رطوبت هوا

تعویض فیلتر هوای خودرو

خرابی فیلتر هوا چه مشکلاتی به همراه می‌آورد ؟

اگر فیلتر هوا میزان کمی از هوا را از خود عبور بدهد، باعث کارکرد نادرست موتور خودرو می‌شود و اگر هوای ورودی به موتور حاوی آلاینده‌های مختلف باشد، این آلاینده‌ها باعث ایجاد رسوب در قطعات داخلی موتور و همچنین آلودگی روغن موتور و خرابی‌های گسترده در پیشرانه‌ی خودرو می‌شود.

بنابراین هرچند این قطعه ظاهرا ارزان‌قیمت و کم اهمیت است ولی نقشی مهم در کارکرد صحیح موتور خودرو و سلامت آن به همراه دارد.

فیلتر خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم ؟

بسته به میزان آلودگی هوا، عمر فیلتر هوا هم متغیر است. اگر در جاده‌های خاکی یا شهرهای آلوده رانندگی می‌کنید، فیلتر هوای شما به زودی کارایی خود را از دست می‌دهد و اگر محل زندگی شما هوایی پاکیزه دارد، مدت بیشتری نیاز است تا فیلتر هوای خودرو را تعویض کنید.

همچنین اگر مسیر رفت و آمد شما در ترافیک شهری است،‌ فیلتر شما در کیلومترهای کمتری از رده خارج می‌شود.

در محیط‌های آلوده مثل شهر تهران، بهتر است فیلتر هوا را بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید و اگر در شهرهایی که هوای پاکیزه دارند زندگی می‌کنید این زمان می‌تواند تا ۱۰ هزار کیلومتر هم برسد.

سوراخ کردن فیلتر هوا

هرچند سوراخ کردن فیلتر هوا در ظاهر کارایی خودروی شما را بالا می‌برد ولی در بلندمدت، باعث خرابی موتور خودرو و تحمیل هزینه‌های سنگین برای شما خواهد بود. بنابراین تحت هیچ شرایطی این کار را انجام ندهید و با صرف هزینه‌ای اندک،‌ فیلتر هوای جدیدی خریداری و روی خودرو نصب نمایید.

فیلتر هوای اسپرت

فیلتر هوای اسپرت نوعی از فیلتر هوا است که روی خودروهای مسابقه نصب می‌شود. این نوع فیلتر هوا، مقاومت کمتری در برابر هوا ایجاد می‌کند و آلودگی‌های کمتری را نیز به خود جذب می‌کند. استفاده از این نوع فیلتر به ویژه در شهرهای آلوده توصیه نمی‌شود زیرا باعث کاهش عمر مفید خودرو و ایجاد آسیب‌های جبران‌ناپذیر به آن می‌شود.

فیلتر هوای اسپرت خودرو

فیلتر هوای اسپرت برای پیست‌های مسابقه طراحی شده است که خودرو در زمان کوتاه به شتاب و توان ویژه نیازمند است و طبیعتا یک خودروی مسابقه بنا نیست تا سال‌های طولانی مورد استفاده قرار بگیرد.

شستشو و پاکسازی فیلتر هوا

هر بار که فیلتر هوای خودرو را تعویض می‌کنید، بهتر است مسیرهای گردش هوا را با استفاده از فشار هوا تمیز کنید تا گرد و خاک باقیمانده در این مسیرها به موتور خودرو وارد نشود. همچنین در دوره‌های کوتاه مدت می‌توانید فیلتر هوای خودرو را خارج کرده و با فشار هوا آلودگی‌های سطح آن را از بین ببرید و اگر هنوز قابل استفاده است، آن را مجددا در محل مربوط نصب نمایید.

دقت کنید که فیلتر هوا آسیب نبیند و در هنگام نصب هم دقت کنید که اتصالات به خوبی و دقیق در محل خود قرار بگیرند تا هیچ منفذی برای ورود هوای فیلتر نشده به موتور وجود نداشته باشد.

تعویض دیرهنگام فیلتر چه مشکلی ایجاد می‌کند ؟

اگر عمر مفید فیلتر هوا به پایان رسیده باشد، عبور هوا از آن به سختی انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث افزایش فشار به موتور خودرو و ترکیب نادرست هوا و سوخت و در نتیجه افزایش مصرف سوخت و آلایندگی خودرو و کاهش عمر مفید آن باشد. بنابراین هیچ‌گاه فیلتر را بیش از عمر مفید آن استفاده نکنید و در زمان لازم آن را تعویض نمایید.

فیلتر هوای اتاق

خودروها معمولا علاوه بر فیلتر هوای موتور، یک فیلتر هوای دیگر هم دارند که برای پاکسازی هوای ورودی به سیستم گرمایش و سرمایش خودرو استفاده می‌شود. هوایی که از بیرون وارد این سیستم می‌شود ممکن است حاوی انواع آلودگی‌ها مثل گرد و خاک و حشرات و گیاهان باشد. اگر سیستم تهویه‌ی خودروی شما زیاد استفاده می‌شود می‌توانید همزمان با تعویض فیلتر هوای موتور، فیلتر هوای اتاق را نیز تعویض کنید یا اگر کمتر از آن استفاده می‌کنید هر دوبار یا سه‌بار می‌توانید این کار را انجام بدهید.

استفاده از فیلتر با کیفیت

فیلتر هوای خودرو

تولیدکنندگان فیلتر هوا متعدد هستند و برخی فیلترهایی تولید می‌کنند که دارای منافذ ریز در کناره‌ها هستند. این منافذ می‌توانند مسیری باشند تا آلودگی‌ها بدون فیلتر شدن وارد موتور خودروی شما بشوند. بنابراین همیشه سعی کنید فیلترهای باکیفیت و دارای نشان استاندارد خریداری کنید و دقت کنید که نصب فیلتر با دقت به انجام برسد.

نظر شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *