حسین نامی ست بلند در راس تمام خصلتهای زیبای انسانی…

نمی توان بشریت را بی نام حسین تفسیر کرد. پس حسین از آدم تا ابد گره زننده ای است بلند مرتبه

شاید برای ما این سوال پیش آمده باشد که هدف امام حسین علیه السلام از قیام عاشورا چیست. ما سعی میکنیم به اندازه فهم و بینش و جهان بینی خود تفسیری از حرکت امام حسین و قیام عاشورا ارائه دهیم. بهترین راه برای پی بردن به هدف نهضت حسینی بررسی فرمایشات حضرت از شروع حرکت ایشان از مدینه و در بین راه تا کوفه و در جریان کربلاست. طبق آنچه که امام (علیه السلام) خود فرمودند حرکت امام برای بیداری امت اسلام و جلوگیری از فساد در دستگاه حکومتی که به نام اسلام حکمرانی می‌کرد یعنی اصلاح جامعه و امر به معروف و نهی از منکر بود و مرتبه اعلاى امر به معروف و نهى از منکر با تشکیل حکومت امکان‏پذیر است که در آن حاکم مشروع. داراى بسط ید و قدرت کافى است.

حضرت در پس حرکت خویش و برای رساندن صدای رسای این حرکت اهداف دیگری هم داشتند. از بین بردن ظلم و فساد حکومت یزید و یزیدیان، احیای عزت و کرامت و شرف مسلمانان بلاد اسلامی، بیداری جامعه و احیای سنت پیغمبر، سعی بر انجام مسئولیت اجتماعی خویش مبنی بر پاسخ به نامه های کوفیان، بالا بردن سطح شناخت مردم که هر حاکم اسلامی و هر عنوان داری به معنی اسلامی نیست، اصلاح امور مرتبط با جامعه اسلامی، بیدار کردن وجدانها، احیای روحیه جانفشانی و ایثار و شهادت و در نهایت بذل جان خویش در راه حفظ دین.

نتیجه قیام سید الشهدا شاید در این جمله نهفته باشد که هرگز شخصی همچون حسین ابن علی نمی تواند و نخواهند خواست با شخصی همچون یزید بیعت کند. چون حضرت با مشاهده عمق فساد حکومت یزیدیان به این نتیجه رسیدند که با حرف و موعظه نمی توان کاری از پیش برد و برای اصلاح امور باید قیام کرد. قیامی که در کربلا نگنجد و صدای آن به تمام مکانها و زمانها برسد تا الگویی باشد برای آزاد مردان جهان…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *